Belçika'da işkenceyle ölen Türk

Belçikalı yetkililer, trafik polisiyle tartıştığı için gözaltına alınan 31 yaşındaki Mikail Tekin'in vücudunda otopsi sonucunda yara izlerine rastlandığını belirtti.

Olayla ilgili olarak 3 gardiyan sorguya alınırken, savcılık da soruşturmanın devam ettiğini vurguladı. Cezaevi yetkilileri, ölüm nedenini yemek yerken boğulma olarak göstermiş fakat cezaevindeki diğer mahkumlar, Tekin'in tecrit hücresine nakli sırasında işkence gördüğünü söyleyerek isyan başlatmıştı.

CENAZESİ İSTANBUL'A GETİRİLDİ

Belçika'da geçtiğimiz hafta trafik polisiyle tartıştığı için gözaltına alınıp tutuklanan Türk vatandaşı Mikail Tekin, götürüldüğü Jamioulx hapishanesinde hayatını kaybetmişti. Yapılan otopside ise 31 yaşındaki Mikail Tekin'in vücudunda yara izlerine rastlanmıştı. Tekin'in cenazesi Türk Hava Yolları'nın tarifeli seferi ile bugün saat 12.35'te Brüksel'den İstanbul'a getirildi. Konteynır içinde getirilen cenaze daha sonra Kayseri'ye gönderilmek üzere uçağa kondu. 14.00'da Kayseri'ye gönderilecek olan
cenaze, oradan da toprağa verilmek üzere Sivas'a götürülecek.

BELÇİKA'DA İŞKENCEDE ÖLEN TÜRK İÇİN TBMM DEVREDE

Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, Belçika'da bir cezaevinde gördüğü fiziksel şiddet sonucu ölen Türk vatandaşı Mikail Tekin'in ölümüyle ilgili Belçika Parlamentosu Adalet Komisyonu Başkanlığı'ndan bilgi istedi. Üskül gönderdiği yazıda, Tekin'in fiziksel şiddet sonucu öldüğü iddiasının gerçek olup olmadığını, gerçekse ne gibi işlemler yapıldığı konusunda bilgi istedi. Belçika'da Jamioulx Cezaevi'nde tutuklu Türk vatandaşı Mikail Tekin'in gördüğü fiziksel şiddet sonucu öldüğü iddiaları Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nu harekete geçirdi. Komisyon Başkanı Zafer Üskül, Dışişleri Bakanlığı kanalıyla, Belçika Parlamentosu Adalet Komisyonu Başkanlığı'na olayla ilgili bir yazı gönderdi. Üskül, Belçikalı muadilinden "en tekel hak olan yaşam hakkının ve insan haklarının ihlali olan iddiaların" gerçekliği ve iddialar gerçekse ne gibi işlemlerin yapıldığı hakkında bilgi istedi.

BİZE ULAŞIN