Cumada 'kardeşlik' duası

  1. Haberler
  2. Gündem
Cuma 15.08.2009 ABONE OL
Van'ın en büyük camilerinden Hazreti Ömer Camisi'nde cuma namazı kılanların yanı başındayım. Yoğunluk o kadar fazla ki avludan taşıp bahçeye komşu olan gezi parkına, hattâ yol kenarlarına bile taşmışlar. Böyle kutsal bir ortamda koşulsuzca bir araya toplanmış ibadet etmekte herkes. Hiçbirinin alnında "bu Kürt'tür bu Zaza, bu falanca aşirettendir şunun dünya görüşü budur" yazmıyor. Dualara sığan arzuları, temennileri, hüzün, tasa, keder ve kıvanç bir olmuş bu camide. Vakit uygun düştüğünde çevreme pek çok kişi toplanıp 'hoş geldin' diyor, 'neden geldiniz' diyor, anlatıyor, soruyorum. Açılım projesi için bakın neler söylüyor onlar da:

Selim Akdan (Diş teknisyeni): Biz az önce barış için de yakardık yüce mevlaya. 30 yılımız heba oldu, insanlarımız perişan oldu, bitsin artık bunlar dedik, yakardık. Cenabı Rabbin şefahati ve adaleti elbette bize de isabet eder.

Mehmet Şirin Zorba (İşadamı): 30 yılda insanların canı, malı, yılları gitti. Bakın burası Büyük Rus Pazarı. Buradaki esnafın tüme yakını göçten geldi. Ya baskılardan, yangınlardan, mallarımızı, topraklarımızı bırakarak göçtük. Başbakanımızın konuşmaları ve devlet büyüklerinin buna uygun davranması buralarda büyük heyecan yarattı.

Salih Güder (Pazar esnafı): Daha açılımın tam açıklaması yapılmamışken Devlet Bahçeli gibi Deniz Baykal gibi liderlerin işe baştan karşı çıkmalarını yadırgıyoruz. Herkesin buna olumlu çabalarla destek vermesi gerekir. Muhalefet çok merak ediyorsa bölgemize gözlemci göndersin. Batıda yaşayan vatandaşlarımıza da bir çağrımız var. Kulaktan dolma bilgilerle Van'ı, Hakkâri'yi, diğer illeri kötü sanmasınlar.

KİMİ KÖYLÜ, KİMİ ASKER, POLİS...
Gözlerim duaya açılmış yüzlerce elin ardındaki yüzlere, ibadet halindeki insanlarımıza takılıyor. Her yaştan her konumdan insan. Hiçbirinin alnında "Bu Kürttür, bu Zaza... dünya görüşü budur" yazmıyor.

BUGÜN NELER OLDU