Yalova yarasını sardı hayat devam ediyor

1999 büyük depreminde Kuzey Anadolu fay hattı Yalova, Çınarcık, Esenköy'e dek kırıldı. Hacı Mehmet Ovası yerle bir oldu. 2 bin 504 kişi öldü. 4 bin 505 kişi yaralandı. Bin 440 bina çöktü. Yalova'da 173 dava açıldı. Ceza aldığı bilinen tek isim Veli Göçer oldu. Yalova, 10 yılda kendini yeniledi. Enkazlardan ise hayatın devam ettiğini gösterircesine bir park alanı yaptı. Yalova Sahili'nde yapılan parkta şimdi yepyeni bir hayat var. Buradaki deprem anıtı ve bir türlü güçlendirme çalışması bitmeyen apartman çevrede 'hayalet ev' olarak tanınırken, depremin acı gerçeklerinin en büyük kanıtı gibi.

BELEDİYE DERS ALDI

Deprem anıtının üzerinde ise ölenlerin isimleri kazılı. Yalova'nın DP'li Belediye Başkan Yardımıcısı Hikmet Yavuz, acıları ve yapılan çalışmaları şöyle özetledi: "Depremde, dost, arkadaş ve akrabalarımızı kaybettik. Artık bu kentte yaşam olmaz derlerken şimdi yeniden var olduk. Artık belediye olarak imar planlarına çok dikkat ediyoruz. 3 bölgede deprem konutları oluşturuldu. Depremden sonra başkanımız Japonya'ya giderek, deprem bölgelerinde incelemeler yaptı. Oradan öğrendiklerini Yalova'da uyguladı. Halkın zihnini meşgul etmek için rehabilitasyon amaçlı çalışmalar yapıldı. Konserler, dersler verildi."

"HAYALET EV"
Yalova'nın tam ortasından 1999'da geçen fay hattının bulunduğu Gazi Paşa Caddesi artık trafiğe kapatıldı. Fayın geçtiği yolda sadece yayalar var . Yaşar Okuyan Parkı'nda geçmişin izleri üzerinde dolaşan Metin Gümüşeri adlı bir vatandaş şöyle konuşuyor: "Burada depremi tek hatırlatan bina bu sahildeki, apartmandır. Güçlendirme çalışması 10 yılda bitmeyen apartman çevrede 'hayalet ev' olarak anılıyor. Ne acı ki deprem anıtına karşı. Bu deprem anıtındaki 2 bin 500 küsür insanın ismi de bu evden çıkarılacak dersleri vermiyor."

BİZE ULAŞIN