3.köprünün yeri belli oldu

Salı 18.08.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 18.08.2009 18:47
ABONE OL
İstanbul Boğazı'na yapılacak 3. Köprünün yeri "Beykoz-Tarabya" olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'a bildirildi.

Ulaştırma Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre Kara Yolları Genel Müdürlüğü, 3. Köprü'nün yeri İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na bildirdi. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin planı onaylamasından sonra bu karar imar planına işlenecek. İkinci aşamada ise Ulaştırma Bakanlığı 3. köprü için ihale sürecini başlatacak.

SABAH, İstanbul'a yapılacak 3. Köprü'nün yerinin "Beykoz-Tarabya" olacağını 29 Haziran 2009 tarihinde duyurmuştu. Bakanlık yaptığı ilk çalışmada 3. köprü için "Beykoz-Tarabya" ve "Beykoz-Sarıyer" güzergahları belirlemişti.

CHP 'DEN ELEŞTİRİLER


Öte yandan CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, üçüncü köprünün güzergahını eleştirdi.
Planlanan köprü güzergahının Bahçeşehir, Olimpiyat Stadı, Sazlıdere Havzası, Alibeyköy havzası, Fatih ve Belgrad ormanları üzerinden Hacıosman, Aslantepe'yi de kapsadığını savunan Tekin, güzergah üzerindeki ormanlık alanlar ve su havzalarının büyük bir tehdit altında olduğunu söyledi.

Gürsel Tekin, ''Tarabya'da Tarabya Otelinin ve önemli bir iş adamının yalısının üstünden geçecek olan köprünün ayakları, Avrupa yakasında, Marmara Üniversitesine ait arazide, Anadolu yakasında ise Beykoz'da Devlet Su İşlerinin arazisinin tam üstünde olacak'' diye konuştu.

Köprü güzergahının, Beykoz'dan sonra Polonezköy, Çavuşbaşı, Şile Otobanı, Çekmeköy, Melen suyunun bağlantısının olduğu Ömerli Havzası, Formula 1 Pisti, Kurtköy Kavşağı, Sabiha Gökçen Havaalanı, Akfırat, İzmit ve Gebze'den geçerek, Topçular Mevkisi'nde sona ereceğini iddia eden Tekin, şöyle devam etti: ''Anadolu yakasının akciğeri olan Polonezköy'ün ormanları da ciddi bir tehlike altında. Çavuşbaşı'nda araziler 2B arazileri. Ama ne gariptir, kamu arazisinden geçmiyor, ormanı yararak geçiyor. Kimindir bu araziler? Çekmeköy'de de orman alanlarının bir kısmı ve en önemlisi Ömerli Havzası ciddi bir tehlike altında. Kurtköy kavşağında ve Formula 1 Pisti'nin bulunduğu Akfırat'ta da çok önemli arazilerin son 1 yıldır el değiştirmiş, kapatılmış.''