3. köprü ve bağlantı yolları CHP haritasında

Bakanlığın rant kaygısıyla gizli tuttuğu 3. köprü güzergâhı konusunda dün CHP İstanbul İl Başkanı Tekin basın toplantısı yaparak bir harita açıkladı. Tekin, "3. köprü Tarabya-Beykoz arasında" dedi

Uzun zamandır tartışma konusu olan ve rant endişeleri nedeniyle Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın açıklamaktan kaçındığı 3. köprü güzergâhı konusunda CHP bir harita açıkladı. CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin dün düzenlediği basın toplantısında 3. Köprü'nün Tarabya-Çubuklu (Beykoz) arasında yapılacağını belirterek, Tarabya'da Marmara Üniversitesi arazisi içinden kıyıya inerek Boğaz geçişi yapan 3. köprünün, Beykoz Devlet Su İşleri'nin (DSİ) bulunduğu noktada Asya yakasına bağlandığını belirtti. Güzergâhı gösteren bir proje önünde konuşan Tekin, "Üçüncü köprü bağlantılarının bir ucu Silivri, bir ucu Topçular" dedi. Tekin, güzergâhın Başbakan Tayyip Erdoğan'ın cebindeki güzergâh haritası olduğunu iddia ederek, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ile Karayolları Genel Müdürü Cahit Turan'ın güzergâha onay vermediğini, sadece bazı daire başkanlarının onayı olduğunu söyledi.

ORMAN VE SU HAVZALARI

Tekin, 3. köprü güzergâhının su kaynaklarını tahrip edeceğini savunarak, şöyle dedi: "Olimpiyat Stadı'nın ve Alibeyköy Baraj Havzası'nın kuzeyinden geçiyor. Bunun sonucunda TEM Otoyolu ile 3. köprü otoyolunun arasında kalan Alibeyköy Gölü, havza niteliğini tümden kaybederek su kaynağı olmaktan çıkıyor. Kemerburgaz Sarıyer bölgesinde Fatih ve Belgrad ormanlarının içinden geçen çevreyolu, İstanbul'un akciğerleri olan bu bölgeye büyük darbe indiriyor. Hacıosman Bayırı üzerinden geçen otoyol, Tarabya Körfezi'nin yanında Marmara Üniversitesi arazisi içinden kıyıya inerek Boğaz geçişini yapıyor. 3. köprü, Boğaz'ın karşı yakasında Beykoz DSİ Tesisleri'nin bulunduğu noktada Asya yakasına bağlanıyor. Çok merak edilen 3. köprünün ayakları Tarabya ile Beykoz Çubuklu arasında."

BİZE ULAŞIN