Ek klasörler sanık avukatlarında

ERGENEKON davası kapsamında hazırlanan 3'üncü İddianame'nin 185 ek delil klasörü, 2 DVD halinde sanık avukatlarına verildi. Ergenekon örgütünün yöneticisi oldukları öne sürülen emekli orgneraller Şener Eruygur ve Hurşit Tolon'un da aralarında bulunduğu 35'i tutuklu 52 sanık hakkındaki iddianamenin ek klasörlerinde, sanık ve tanık ifadeleri, arama kararları gibi bilgi, belge ve dokümanlar yer alıyor.

ÖZKÖK'ÜN TANIK İFADESİNİN TAMAMI

Tutuklu sanıklardan Başkent Üniversitesi Rektörü Mehmet Haberal'dan elde edilen deliller, MİT muhbiri Tarık Ümit'in kaybolmasıyla ilgili ifadeler ve deliller, eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök'ün tanık sıfatıyla verdiği ifadenin tamamı da bu klasörlerde yer aldı.

MUTAFYAN'A SUİKAST PLANI


Eski Özel Harekat Dairesi Başkan Vekili İbrahim Şahin tarafından kurulduğu iddia edilen S- 1 suikast timine dair deliller ise, Alevi ve Bektaşi Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Balkız ve Ermeni Patriği Mutafyan'a yönelik suikast planlarının ayrıntıları da bulundu. Haritalar, sokak krokileri, eylemin yapılacağı yerlerin fotoğrafları, eylemin aşamalarını içeren belgeler gösteriliyor.

ULUSAL GÜVENLİĞE İHANET EDENLER

İbrahim Şahin'den elde edilen 90 numaralı dosyanın 32'nci sayfasında, "ulusal güvenliğe ihanet edenler" adı altında Orhan Pamuk, Hrant Dink, Taner Akçam, Murat Belge, Halil Berktay ve Oral Çalışlar'ın isim ve fotoğrafları yer alıyor.

YALÇIN KÜÇÜK APO İLE BEKAADA YEMEKTE

Ek klasörlerde Prof. Dr. Yalçın Küçük'ün Bekaa Kampı'nda teröristbaşı Abdullah Öcalan'la yemek yerken, sohbet ederken çekilmiş fotoğrafları var. Ek klasörlerde Yalçın Küçük'ün, PKK ile Ergenekon arasında köprü olduğu öne sürülüyor.

BAŞBAKANA SUİKAST PLANLARININ DETAYLARI


Yarbay Mustafa Dönmez'in evinde ele geçirilen belgeler arasında ise Başbakan Erdoğan'a suikast planlarının detayları ile Zir Vadisi'nde bulunan cephanenin krokisine yer veriliyor. İşte Başbakan'a suikast ve Zir Vadisi cephaneliğinin krokisi

ERGENEKON davasının 3'üncü iddianamesinin 42'inci ek delil klasörünün 45'inci sayfasından itibaren Yarbay Mustafa Dönmez'e ait olduğu iddia edilen Başbakan Tayyip Erdoğan'a suikast planının ve Zir Vadisi'nde bulunan cephanenin krokisi yer alıyor.

UYDU FOTOĞRAFLARI

Yarbay Dönmez'in evinde bulunan 61 numaralı ajandasında yapılan incelemesinde A4 kağıt çıktısı olarak alınmış Başbakan Erdoğan'ın Ankara'daki evinin uzaktan ve yakından alınmış uydu fotoğrafları yer alıyor. Aynı ajandanın 8'inci sayfasında ise Ankara Sincan'daki Zir Vadisi'nin krokisi bulunuyor. Krokide yapılan inceleme sonucu yapılan kazılarda çok sayıda bomba ve patlayıcı madde bulunmuştu.

İbrahim Şahin'in şifreli karmaşık fişleme dosyaları

ERGENEKON davasının 3'üncü iddianamesinin ek klasörlerinde İbrahim Şahin'den ele geçirilen karmaşık şifreli fişleme dosyalarının tamamına yer verildi. Şahin'den Nortech marka 195 ile numaralı CD'de "Çok Gizli Gayri Nizami Harp" belgelerinde, gizli depolama faaliyetleri devamlı talimatı, bulmaca şifresi devamlı talimatı, çok gizli depo ve krokiler klasörü, kroki- foto- haritalar klasörü yer alıyor. Bu klasörde 'Söğütözü Orman İçin Dinlenme Yeri' olarak gösterilen yere nasıl gidileceğinin yön okları ile belirtiliyor. 'Kızılay Planı. XLS' isimli dosyada ise Ankara Kızılay Meydanı krokisi, 'Yenimahalle Trafo.Xls' isimli dosyada Taarruz hedef krokisi başlığı altında çizilen krokide, Yenimahalle PTT olarak belirtilen yerin karşısında yazılı olan 'kesici ve ayırıcı bölüm, güç dağılım paneli ve ana kablo bulunan direkt olarak belirtilen yerler 'kırmızı' olarak işaretleniyor.

Yararlı- Zararlı Kişiler klasöründe 'Ağrı Kurtarılacakperlis.doc' isimli belgede, 'kurtarılacak önemli kişiler' arasında 12 kişinin isminin yazılı olduğu, imza bölümünde ise Bölge Başkanı Topçu Binbaşı Rıfat Derinpınar isminin yazılı olduğu belirtiliyor.

'2- Hatay Yararlı.doc' isimli belgede, 'kuvvetli ve nüfuzlu şahıslar (Hatay)' başlığı altında 62, ayrı bir belgede ise 123 kişinin isminin yazılı bulunduğu ve düşüncelerin yer aldığı kaydediliyor.

SÜRYANİLER DOSYASI

"Mersin GNH Hal Tarzları/Reha Muhtar" isimli klasörde, Reha Muhtar hakkında açılan bir dava dosyası raporunun bulunduğu, ayrıca 'Reha Muhtar amcası ve amcası çoçukları Boyabat- Edil köyü nüfusuna kayıtlılar, soyadlarını değiştirmişler, Ermeni imişler" yazılı olduğu belirtiliyor.
M. Dirik Albay'dan bilgi notu isimli klasörde, madenler, misyonerlik faaliyetleri, özelleştirme, özelleştirme- Tüpraş, Ermeni kiliseleri, Ermeni Vakıfları Adresler.xls, dosyaları bulunduğu belirtiliyor.
Ermeni- Yeni isimli klasörde, 'Genel Liste' belgesinde Ermeni ve gizli Ermeni olduğu iddia edilen gazeteci, yazar, akademisyen ve politikacıların da yer aldığı liste yer alıyor.
"Ermeni- Yeni" klasöründe, "Sivas- Diyarbakır Eylem.docx" isimli dosyadad Sivas Ermeni Cemaati temsilcisi Serpil Kocadöli'ne (Matilda Sasaryan) ait bilgilerin yer aldığı vurgulanıyor.

BİZE ULAŞIN