Polis memuruna 16 yıl hapis

  1. Haberler
  2. Gündem
Perşembe 20.08.2009 12:25 ABONE OL
Motosikletiyle giderken 'dur' ihtarına uymadığı gerekçesiyle polis tarafından kurşunla öldürüldüğü iddia edilen Çağdaş Gemik'in Antalya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde üçüncü duruşması görüldü. Olay, 2008 yılı Ekim ayında meydana geldi.

Davaya tutuklu bulunan polis memuru Mehmet E., avukatı Süleyman Çalıkuşu, Çağdaş Gemik'in babası Haşim Gemik, annesi Sevgi Efe, avukatları Münip Ermiş, Murat Erdoğan, Nusret Gürgöz ve Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi yaklaşık 10 avukat katıldı. Dava öncesi Antalya Adliyesi'nde geniş güvenlik önlemi alan polis, ellerinde pankart ve Çağdaş Gemik'in fotoğrafları bulunan 50 kişilik grubu adliye bahçesine almadı. Grup ise Antalya Adliyesi dışında bir basın açıklaması yaptıktan sonra ellerindeki pankart ve fotoğrafları bırakıp teker teker aranarak adliye bahçesine alındı.

Duruşmaya Çağdaş Gemik'in ailesi ve avukatlar alındı. Sabah saat 10.30 da başlayan davaya, 11.30'da ara verildi. 20 dakika aradan sonra mahkeme heyeti, sanık polis memuru Mehmet E. hakkında "TCK'nın 21/2 maddesi gereğince 20 yıl hapsine, iyi halinin göz önüne alınarak 16 yıl sekiz ay hapis cezasına" karar verdi.

BUGÜN NELER OLDU