Eyüp ve Sultanbeyli'de yangın: 2 şehit

Sultanbeyli ve Eyüp'te meydana gelen yangınlar nedeniyle 2 itfaiyeci şehit oldu.

Sultanbeyli'de bir halı deposunda çıkan yangında 1 itfaiye görevlisi şehit oldu, 3 kişi de yaralandı.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Mehmet Akif Mahallesi Fatih Caddesi'nde perakende satışın da yapıldığı halı deposunda çıkan yangına müdahale eden itfaiye görevlilerinden Mustafa Arabacı, Ali Üreyir, Yaşar Üresin ve İshak Özel dumandan etkilendi. Özel Ersoy Hastanesi'ne kaldırılan itfaiye görevlilerinden Mustafa Arabacı (29), tıbbi müdahalelere rağmen şehit oldu. Diğer itfaiye görevlilerinin tedavilerinin ise ayakta yapıldığı öğrenildi.

EYÜP'TE ELEKTRİK AKIMINA KAPILAN İTFAİYE GÖREVLİSİ YAŞAMINI YİTİRDİ

İstanbul Eyüp'te bir itfaiye görevlisi, itfaiye aracının bakımını yaparken elektrik akımına kapılarak yaşamını yitirdi.

Rami'deki itfaiye müfrezesinde itfaiye aracının bakımını yapan Hüseyin Çekiç, henüz belirlenemeyen bir nedenle elektrik akımına kapıldı.

Olay yerine gelen sağlık ekiplerinin müdahalesinin ardından Vakıf Gureba Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılan Çekiç, kurtarılamadı.İBB, YANGINLARIN BİLİRKİŞİ İNCELEMESİNİN ARDINDAN NETLİK KAZANACAĞINI BİLDİRDİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesinden (İBB), Sultanbeyli ve Eyüp'te meydana gelen ve 2 itfaiye erinin şehit olması, 3'ünün de yaralanmasıyla sonuçlanan olayların oluş şekli ve nedenlerinin bilirkişi incelemesinin ardından netlik kazanacağı bildirildi.

İBB Basın Danışmanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Sultanbeyli Mehmet Akif Mahallesi Fatih Bulvarı 175 numaralı bodrum üzerindeki 2 katlı binanın giriş katında bulunan halı satış mağazası ve deposundan yangın ihbarı alındığı, olay yerine kısa sürede ulaşan Sultanbeyli İtfaiye Grubu'nun müdahaleye başladığı belirtildi.

Yoğun dumanın oluştuğu yangına Mustafa Arabacı, Ali Üreyil, Yaşar Üresil ve İshak Özel'in alevlerin içine girerek müdahale ettiği kaydedilen açıklamada, dumandan etkilenen itfaiyecilerin arkadaşları tarafından Özel Ersoy Hastanesi'ne kaldırıldığı, Mustafa Arabacı'nın tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybettiği, diğer itfaiyecilerin tedavilerinin ise sürdüğü bildirildi.

Açıklamada, ayrıca Bayrampaşa Grubu'na bağlı Eyüp İtfaiye Müfrezesi'nde olay dönüşü bakım ve temizlik yapan Hüseyin Çekiç'in de elektrik akımına kapılarak şehit olduğu hatırlatıldı.

İstanbul İtfaiyesi'nin kullandığı tüm araç ve gereçlerin dünya standartlarında olup, olaylara müdahale eden personelin tüm ekipmanları kullandığı vurgulanan açıklamada, ''Her iki olayın oluş şekilleri ve nedenleri bilirkişi incelemesinden sonra netlik kazanacak'' denildi.

SULTANBEYLİ BELEDİYE BAŞKANI: İTFAİYE ERLERİNİN İÇERİYE MASKESİZ GİRMESİ SÖZ KONUSU DEĞİL

Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, halı mağazasında çıkan yangına müdahale eden itfaiye görevlilerinin içeriye maskesiz girmesinin söz konusu olmadığını söyledi.

Mehmet Akif Mahallesi Fatih Caddesi'nde yangın çıkan iş yerinde incelemelerde bulunan Keskin, gazetecilere yaptığı açıklamada, yangına müdahale ederken dumandan etkilenen 4 itfaiye görevlisinden birinin, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiğini hatırlattı.

Özel Ersoy Hastanesine kaldırılan yaralıları ziyaret ettiğini bildiren Keskin, ''Buradaki 2 arkadaşımızın sağlık durumu iyi. Üçüncü yaralı ise durumu biraz daha ağır olduğundan Ümraniye Özel Ömür Hastanesine kaldırılmış'' dedi.

Keskin, gazetecilerin, itfaiye görevlilerinin yangının çıktığı iş yerine maskesiz girip girmediği sorusu üzerine şunları söyledi:

''Bize gelen bilgiye göre, itfaiye erlerinin içeriye maskesiz girmesi gibi bir durum söz konusu değil. Şehit olan arkadaşımızın içeride düştüğü için oksijen tüpü ve maskesi çıkmış. O nedenle dumandan daha fazla etkilenmiş ve hayatını kaybetmiş. Tabii bunlar şifahi bilgi. Teknik bilgiler, ancak araştırma bittikten sonra verilebilir. Yanan halılar sentetik olduğu için çıkan duman zehirli oluyor.''

Bu arada, itfaiye görevlilerinin, yangın çıkan iş yerindeki halıları dışarı çıkarma çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

BİZE ULAŞIN