Bu da 'zindan açılımı'

12 Eylül sonrası işkence ve isyanlarla gündeme gelen Diyarbakır Cezaevi şehir dışına taşınıyor. Yerine de 5 yeni okul ve spor tesisleri yapılacak

Hükümet,Kürt açılımı kapsamında sürece destek verecek ilk somut projesini açıkladı. Diyarbakır'ın Bağlar semtinde bulunan ve 12 Eylül 1980 darbesi ile beraber işkence ve isyanlarla gündemden düşmeyen Diyarbakır Cezaevi'nin şehir dışına taşınması kararı alındı. Cezaevinin yerine Anadolu Lisesi, iki ilköğretim okulu, bir anaokulu ve iki spor tesisinin yer aldığı büyük bir eğitim kampusu inşa edilecek. Toplam 24 trilyon liraya mal olacak bu projeyle birlikte, Diyarbakır'da sınıf başına 77 olan ortalama öğrenci sayısı 50'ye inecek. Tarım Bakanı Mehdi Eker, "Milli Güvenlik Kurulu'nda bu çalışmaların sürdürülmesi yönünde tavsiye kararı alındı. Biz de üzerimize düşeni yapacağız. Diyarbakır Bağlar Cezaevi'ni şehrin dışına taşıyoruz" dedi.

24 MİLYON TL KAYNAK

Diyarbakır İl Eğitim Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, cezaevi Ergani yolu üzerinde Adalet Bakanlığı'na ait bir araziye taşınacak. Cezaevinin şu anki yerine de 5 yeni okul yapılacak. Anadolu Lisesi, genel lise, 2 ilköğretim okulu ve bir anaokulundan oluşacak proje için 24 milyon lira kaynak aktarılacak. Toplam 46 dönüm arazi içerisinde yapılacak eğitim kampusu ile öğrencilere spor tesisi imkânı da sunulacak. Basketbol ve voleybol sahalarının yer aldığı tesiste sporcular da yetiştirilecek. Okulların faaliyete başlamasıyla birlikte Diyarbakır'ın Bağlar semtinde de sınıf başına düşen öğrenci sayısı 77'den 25'e inecek. Okullarda öğrencilere ikili eğitim verilirken, genel lise 40 derslik, anaokulu 5 derslik, Anadolu Lisesi 24 derslik, ilköğretimler de 24'er derslik olacak.

BİZE ULAŞIN