Çadırda Kürtçe dualar eşliğinde bir iftar vakti

Ramazan ayının ilk akşamında, Diyarbakır Dağkapı Meydanı'ndaki iftar çadırına büyük ilgi vardı. 500 kişilik yemek çıkan çadırda vatandaşlar, Kürtçe dualar eşliğinde orucunu açtı

Ramazanın gelmesiyle birlikte, iftar çadırları da yurdun dört bir yanında vatandaşın adeta ikinci adresi oldu. Çadırların yoğun ilgi gördüğü illerden biri de Diyarbakır... İşi nedeniyle eve gidemeyen, yiyeceği bulunmayan veya kalabalık arasında orucunu açmak isteyenler, Ramazan çadırlarının yolunu tutuyor. Burası kentin en merkezi yeri olan Dağkapı Meydanı'ndaki ramazan çadırı... Önünde uzun kuyruk oluşan çadırı, Yenişehir Belediyesi kursa da çadırın iaşesini ve masraflarını Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi karşılıyor. Bu tek belediye çadırı değil... Ayrıca Batıkent Meydanı'nda, Sur içinde ve Dicle Üniversitesi yerleşkesinde olmak üzere toplam 4 çadırda oruç tutan insanlara her gün iftar yemeği veriliyor.

YERLERİ ÖZEL SEÇİLDİ
İftar topunun atılmasına daha bir saatten fazla var ama iftar çadırındaki kuyruk çoktan başlıyor. Bir süre bekleyen vatandaşlar daha sonra, met içinde yemeklerini alıp masalarına geçiyor. Günün menüsü mercimek çorbası, fırında tavuk, pirinç pilavı ve hurma tatlısı. Dumanı hala üzerindeki yemeklerin, maskeli ve tertemiz kıyafetli aşçılar tarafından hijyenik ortamda dağıtımı sürerken, masalarına oturanlar ezanı beklerken sohbete koyuluyor. Çadırlarının vazgeçilmezi ise Kürtçe dualar... Dağkapı Meydanı'ndaki çadırın vaizi Seyfettin Ateş isimli emekli bir imam. Topun patlamasıylaçadırdaki yüzlerce inanan aynı anda oruçlarını açıyor. İlk iftar gününde iftar çadırında oruçlarını açan vatandaşların tümünün ortak görüşü, yemeklerin yeterli ve lezzetli olduğu yönünde. Plastik çatal kaşık ve bıçaklar biraz zorlasa da iftar çadırının konuklarını yine de çok memnun kalkıyor masadan. Diyarbakır'daki iftar çadırlarının yerleri çok titizlikle seçilmiş. Dağkapı Meydanı'ndaki çadır özellikle hastanelerin yoğun olduğu bir yerde seçildiği için buraya daha çok çevre il veya ilçelerden gelen ve hastanede işleri bitmediği için geri dönemeyen ve geceyi kent merkezinde geçirmek zorunda olan hastalar ile hasta yakınları geliyor.

BAŞKAN DA KUYRUKTA...

Diyarbakır'daki ramazan çadırlarının ekonomik yükünü omuzlayan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin Başkanı Osman Baydemir de ilk iftarda Dağkapı Meydanı'ndaki çadırda 500 kişi ile birlikte orucunu açtı. Yenişehir Belediye Başkanı Selim Kurbanoğlu ile iftar çadırı önünde önce kuyruğa giren Baydemir, "Ramazan'da iftar çadırı bir kültür olayıdır. Bu çadırlara iftarlarını açmak için gelenlerin yoksul ve muhtaç insan olmaları gerekmez" diye konuştu. Dağkapı Meydanı'ndaki iftar çadırında her gün 500, Batıkent'te 700, Sur içinde 300 ve Dicle Üniversitesi yerleşkesinde ise 300 kişilik yemek çıkıyor. Ancak yüksek talep yüzünden her ihtimale karşı 500 kişilik yemek de fazladan hazırlanarak çadırlara gönderiliyor.

BİZE ULAŞIN