"Cumhuriyet'i ben bombalattım"

Ergenekon davasında Danıştay saldırısını azmettirmek iddiasını reddeden Osman Yıldırım, Cumhuriyet gazetesini ise kendisinin bombalattığını söyledi

Ergenekon davasında Danıştay saldırısını azmettirmek suçuyla yargılanan Osman Yıldırım, duruşmada Cumhuriyet Gazetesi'nin bombalanması eylemini kendisinin yaptırdığını ve pişman olmadığını söyledi. "Sadece vatanı savunuyordum" diyen Yıldırım, "Bu, bir iş olarak bana geldi. Bu gençlere bombalattırdım. Eylemde pis kokular olduğu için bunu öğrenmeye çalıştım" diye konuştu. Yıldırım, Danıştay saldırısını azmettirmek suçlamasını ise reddetti. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Ergenekon davasının 106'ıncı duruşmasında, Danıştay saldırısı sanıkları konuştu. Danıştay saldırısını azmettirmekle suçlanan ve iki dava dosyasının birleştirilmesiyle Ergenekon'un tutuklu sanığı olan Osman Yıldırım duruşmada ilk kez söz aldı. Danıştay saldırısına ilişkin suçlamaları, tarihsel göndermelerle reddeden Yıldırım, Alparslan Arslan'ı 31 Mart ayaklanmasının lideri 'Derviş Vahdeti'ye benzetti. Yıldırım, şunları söyledi: "17 Mayıs 2006'da gece yarısı televizyonda baktım ki Derviş Vahdeti devlete saldırmış. Ama iddianamede diyorki 'Osman Yıldırım azmettirmiş.' Ben Türkiye Cumhuriyeti devletine yapılan saldırının sahte faili olmak istemiyorum."

'DİLİNİ KESERİM'
Avukat Vural Ergül, Alparslan Arslan'ın suikasta giderken park ettiği arabasına taktığı 1425 nolu Emniyet Genel Müdürlüğü'nden verilmiş araç tanıtım kartının hangi polis memuruna zimmetli olduğunun sorulmasını istedi ve Yıldırım'ın gizli tanık olduğunu iddia etti. Yıldırım da "Dilini keserim" diye laf attı.

BİZE ULAŞIN