"İmza atılmasını isteyen bir teklif değil"

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Merkez Bankasının 2010 yılına yönelik enflasyon hedefinin ortalama 5.3 olduğuna işaret ederek buna karşılık Kamu İşveren Kurulunun sunduğu 2 artı 2 lik teklifin enflasyon hedefinin bile gerisinde kaldığını söyledi.

Gündoğdu, Toplu Görüşmelerin 6. Turu'nun ardından Başbakanlık Merkez binada yaptığı açıklamada, masada demokratikleşme adına toplu sözleşme hakkının tanınması ve 2010 yılında memurların mali haklarını gündeme getirdiklerini ancak bu iki talepleriyle ilgili somut adımlarla karşılarına gelinmediğini söyledi.

Hükümet'in memur maaşlarına gelecek yıl yapmayı düşündüğü zam teklifine değinin Gündoğdu, şöyle konuştu:
''Merkez Bankasının 2010 yılına yönelik enflasyon hedefine baktığımızda asgari 3.7, azami 6.90, ortalaması 5.3 ile kamu işveren kurulunun bize getirdiği teklif 2 artı 2. 2 artı 2 teklifi İktidar'ın, Hükümet'in mutabakat metnine kamu çalışanlarının imza atmasını isteyen bir teklif değil. Memur-Sen olarak söylüyorum; hem toplu sözleşme talebine ilişkin somut bir ifadenin yer almaması, hem de 2 artı 2'lik teklif maalesef kamu çalışanlarına bir müjde olamamıştır.''

Bazı maddelerde iyileştirmeler yapılmasının kararlaştırıldığını bildiren Gündoğdu, 17 maddenin gerçekleştirilmesi, 18 maddenin de üzerinde çalışılması konusunda mutabakat sağlandığını belirtti.
Çocuk yardımı konusunda 0-6 yaş sınırının korunduğunu, buna karşın 2 çocukla sınırlı olan yardımlardaki çocuk sayısı sınırının kaldırılacağını anlatan Gündoğdu, varılan mutabakat doğrultusunda 2 çocuktan sonrasına da bu yardımın yapılacağını kaydetti.

Emekli olacak personele halen 500 TL olarak yapılan ödemenin 750 TL'ye yükseltilmesi konusunda uzlaşmaya varıldığını söyleyen Gündoğdu, teknik olan, olmayan personel arasındaki ek ödeme dengesizliğinin de giderilmesi konusunda görüş birliğine varıldığını dile getirdi.

''TEKLİF DEĞİŞMEZSE İMZA ATMAYIZ''

Gündoğdu, ''Eş yardımı, ek ödeme, toplu görüşme pirimi gibi devasa konularda hiçbir açılım yok. Yüzde 2 artı 2'lik zam hedeflenen enflasyonun da altında. Sayın Bakan bizden bu teklifi değerlendirmemizi istedi. Biz de Sayın Bakan'a bu tekliflerini gözden geçirip, Cuma günü saat 14.00'da bir araya gelmeyi istedik. Bunu yetkili kurullarımızla istişare edip, tavrımızı koyacağız, ama görünen o ki imza atmamamız için açık bir davet var'' diye konuştu.

Gündoğdu, basın mensuplarının soruları üzerine toplu görüşmelerin son günü olan 29 Ağustosta son ana kadar teklifleri artırmak için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.
Gündoğdu, 29 Ağustosta da bugünkü tekliflerle karşılaşırlarsa imza atmayacaklarını bildirdi.
Devlet Bakanı Hayati Yazıcı'nın teklifi yükseltme konusunda bugün için sıcak bir yaklaşımda bulunmadığını ifade eden Gündoğdu, Yazıcı'ya bu teklifin hayal kırıklığı yarattığını, memurları memnun etmeyeceğini aktardıklarını belirtti.

Yazıcı'nın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşeceği yönünde bir açıklaması olmadığını dile getiren Gündoğdu, ''Bundan sonra B planı, C planı çalışmalarını devreye sokacağız. Başbakan, Maliye Bakanı... Bu süreci verimli geçirip çalışanları memnun etmek için elimizden geleni yapacağız. 29 Ağustos'ta da sonuç alınamazsa eylem var'' dedi.

BİZE ULAŞIN