TSK açıklamasına DTP dışında tüm partiler destek verdi

AK Parti: Kırmızı çizgilerimiz aynı MHP: Bu açılım artık bitmiştir
MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır: Açıklamayı olumlu bulmaktayız. Malumu ilan etmiştir. AKP'li Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül'ün desteklemiş olması, bu projeyi devlet projesi yapmaz, bu ortaya çıkmıştır, Bu cevap Kürt açılımı projesinin sahiplerine de cevaptır. Dolayısıyla bu açılım bitmiştir, bu açılımda ısrar etmek, ülkemizin geleceği açısından ihanet olacaktır. Keşke MGK bildirisine de yansısaydı.
AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ: Olumlu ve yerinde bir değerlendirme olarak görüyoruz. MHP ve CHP'nin açıklamaları sonrasında TSK haksız ve mesnetsiz eleştirilere cevap verme gereği duydu. Terörle mücadeleyi biz devam ettiriyoruz, ettireceğiz, diğer alanlarda sosyal, kültürel, ekonomik ve uluslararası boyutta da tedbirler alınması gerekli ve biz buna inanıyoruz. Bu kırmızı çizgiler bizim de üzerinde durduğumuz çizgilerdir. Hem hükümete hem muhalefete lütfen üslubunuza dikkat edin ve özenli olun şeklinde bir değerlendirmesi olduğunu düşünüyorum.

DTP: Asker siyasi görüş belirtmesin
DTP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan: Açılım için anayasal değişime ihtiyaç var. Anayasanın değişmez ilkelerine atıfta bulunmak süreci tıkamaktadır. Üniter devlet kaygısıyla, vatanı böldürtmeyeceğiz diyerek yapılan açıklamalar doğru değil. Kürtlerin zaten böyle bir isteği yok."

DTP Grup Başkanvekili Selehattin Demirtaş: Asker 30 Ağustos açıklaması yapmalıydı, siyasi görüşü belirtme yeri Milli Güvenlik Kurulu'dur. AK Parti, askerin kırmızı çizgilerinin dışına mı çıkacak? Bekir Bozdağ da bu görüşlere katıldığını açıkladı. Bizim üniter yapı, sınırlarla bir sorunumuz yok.

CHP: Başbuğ iyi vurguladı
CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol: Türkiye'nin bölünmez bir bütün olduğu ve resmi dilinin Türkçe olduğu anayasamızda yer almaktadır. Bunu tekrar etmekle iyi bir vurgulama yapmış Sayın Genelkurmay Başkanı. Ama gönül isterdi ki MGK bildirisine de bunlar yansısın. Terörle mücadeledeki kararlılık her MGK bildirisinde yer alıyordu, son bildiride bu yok. Gönül ister ki bu duyarlılık MGK bildirisine de yansısın.

BİZE ULAŞIN