Yakışıklı Nazi romantizm ve 70 milyon ölü

Naziler'in Dışişleri Bakanı Ribbentrop'un, İngiltere tahtından feragat eden VIII. Edvard'ın eşiyle ilişkisi vardı. O 70 yıl önce kanlı bir savaşın fitilini de ateşlemişti

"MOLOTOV-Ribbentrop Paktı" bundan 70 yıl önce, 23 Ağustos 1939'da imzalanmış, II. Dünya Savaşı'nın fitili böylece ateşlenmişti. Nazi Almanyası'nın Dışişleri Bakanı Joachim von Ribbentrop, Moskova'da Sovyet mevkidaşı Vyaceslav Molotov ile anlaşırken, gizli maddelerde Doğu Avrupa'nın iki ülke arasında paylaşımı öngörülüyordu. Stalin ile bu şekilde anlaşan Hitler, Polonya'yı işgal etmek için ancak sekiz gün bekleyebilecek, 9'uncu gün, yani 1 Eylül'de işgale başlayarak II. Dünya Savaşı'nın "startını" verecekti.

UĞRUNA TAHTI BIRAKTI

Ribbentrop'un bu açık ama "gizli" anlaşmadan önce de bazı başka "gizli" ilişkileri vardı. Buna İngiltere Kraliyet ailesinin yatak odasının da dolaylı yoldan dahil olduğu, ancak bir kaç yıl önce ortaya çıkabildi. 20 Ocak 1936'da İngiltere Kralı ilan edilen VIII. Edvard (8'inci Edward) tarihe, "tahtından feragat eden ilk kral" olarak geçti. Evli olsa da Londra'nın kaymak tabakasıyla "kaynaşıveren" ABD vatandaşı Wallis Simpson'a çoktan abayı yakmıştı çiçeği burnunda kral. 1936'nın Ekim ayında eşinden boşanan Simpson ile evlenebilmek için çok ayak diretse de aileden "hayır" cevabı aldı, çareyi sadece 11 ay 325 gün oturabildiği tahtından feragat ederek Simpson ile evlenip Paris'e yerleşmekte buldu. İkili bundan sonra "Windsor Dükü ve Düşesi" ünvanına sahip oldu.

GARİP İLİŞKİLER

Ancak işin içine 1936'da bir başkasının girdiği pek bilinmedi. Edward tacını henüz giymiş, evliliği halen süren Simpson'a sırılsıklam âşık olmuşken, Simpson'ın yatak odasına biraz daha "dikkatli" bakanlar, kollarına "gamalı haç" işlenmiş üniforma giyen, uzun boylu ve zayıf bir siluet de görüverdi. Bu kişi, Hitler'in Londra'ya Büyükelçi olarak atadığı Ribbentrop'tan başkası değildi. Wallis Simpson'ın, olası bir Nazi işgali sonrası İngiltere Kraliçesi olma umuduyla bu yakışıklı Nazi ile "hasbihal" ettiği söyleniverdi. Üstelik bu ilişkiler yumağı, her nedense ABD Federal İstihbarat Teşkilatı FBI'ın kasasından çıkan belgelerle daha da netlik kazandı.

'17 KARANFİL' İN ANLAMI
Saygın İngiliz gazetesi Independent'in politika editörlerinden Colin Brown, 30 Haziran 2002'de şunları yazıyordu: "FBI kayıtlarına göre, Almanya'nın soylu Wurtemberg ailesinden gelen 'Dük Charles Alexander Wurtemberg', Ribbentrop'un Simpson'a her gün 17 karanfil gönderdiğini gözleriyle gördüğünü söylüyor. '17' sayısı da aslında, Ribbentrop'un, Simpson ile kaç kez 'yattığını' temsil ediyor." Anlaşılan Ribbentrop, Simpson'a karanfiller göndermekle kalmadı, hem 1936'da Londra'da, hem de 3 yıl sonra Moskova'da, 6 yıl sürecek ve 70 milyondan fazla insanın canına mal olacak savaşın en önde gelen aktörlerinden biri oldu.

BİZE ULAŞIN