Komşusunun kızını kaçırtıp fidye istedi

Adana'da bir kadın, kira ve kredi kartı borçlarını ödemek için komşusunun 5 yaşındaki kızını kaçırtarak 200 bin TL fidye istedi.

Ancak zanlılar, ailenin polise haber vermesi üzerine Gasp Büro Amirliği ekipleri tarafından kısa sürede yakalandı. Edinilen bilgilere göre, Merkez Çukurova ilçesi Mahfesığmaz Mahallesi'nde oturan Gülşen T. (40) adlı kadın kira ve kredi kartı borcunu ödeyemeyince borcunu ödemek için bir plan hazırladı. Gülşen T. yaklaşık 2 ay önce tanıştığı, evi ve arabası olan bir ailenin 5 yaşındaki Ceren A. adlı kızını kaçırtarak fidye istemeye karar verdi. Gülşen T. sürekli gidip geldiği evdeki küçük kızı kaçırmak için her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünerek, komşusunun evlerini boyatmasını da bahane edip Hilmi K. (23) ile
Emre K. (23) isimli arkadaşlarını boyacı olarak ayarladı.

Gülşen T., 28 Ağustos Cuma günü planı uygulamaya başladı. Cuma günü sabah evde kimsenin olmayacağını hesaplayarak komşusu Dürdane Ümmühan A.'nın (41) evine gitti. Gülşen T. önce kahve içmek istediğini ardında da kahvaltı yapmak istediğini söyledi. Daha sonra küçük kızı Ceren A.'yı ekmek almak üzere fırına gönderdi. Bu arada, zil çaldı ve boyacı olduğunu söyleyen 2 erkek geldi. Eve bakıp 'daha sonra uğrarız' diyerek evden ayrıldılar.

Gülşen T., evde Ceren'in ağabeyi olduğu için o anda planı değiştirerek kız çocuğunu dışarıda kaçırtmaya karar verdi. Gülşen T.'nin ilk planına göre, boya bahanesiyle eve gelen 2 kişi Gülşen T.'ye tokat vuracak Gülşen T. olduğu yere yığılıp bayılma numarası yapacak, ardından gelen 2 kişi, annenin elini ve kolunu bağlayarak küçük kızı kaçıracaktı. Ancak evdeki ağabey, planın değişmesine sebep oldu. 2 erkek dışarı çıktıktan sonra ekmek almaya giden küçük kızı kandırarak arabaya bindirerek Gülşen T.'nin daha önceden ayarladığı teyzesinin kızının evine götürdü.

Daha sonra da Gülşen T. evden ayrıldı. Kısa bir süre sonra da, kızı kaçıran 2 kişi anneyi arayarak 'Kızınız elimizde. 200 bin TL vermezseniz onu bir daha göremezsiniz. Sakın polisi aramayın' diyerek telefonu kapattı. Ancak anne Dürdane Ümmühan A. hemen polise haber verdi. Kısa sürede olay yerine gelen Adana Emniyet Müdürlüğü Gasp Büro Amirliği olayı araştırmaya başladı. Polis önce Gülşen T.'yi arayarak buldu. Bir kebapçıda bulaşıkçı olarak çalışan Gülşen T.'ye kebapçıda ulaşan polis onu sorguya çekmeye başladı. Gülşen T., küçük kızı kaçırdığını ilk önce inkar etti. Ancak o sırada Gülşen T.'ye gelen mesaj onu ele verdi.

Polislerin yanında mesaj gelince garip hareketlerde bulunan Gülşen T.'nin telefonuna polis bakmak istedi. Polis telefona bakınca teyzesinin kızından "Bu kızın boşanan arkadaşının kızı olduğunu söyledin ama bu kız kaçırıldığını söylüyor. Bu ne biçim iş" diye mesajı gördü. Polis bunun üzerine Yurt Mahallesi'nde bulunan eve Gülşen T. ile birlikte giderek Ceren'i ve iki kişiyi aldı. Polis, Ceren'i annesine teslim ederken, Gülşen T. ve ona yardım eden 2 kişiyi gözaltına aldı. Gülşen T., Hilmi K. ve Emre K. polise verdikleri ifadelerde suçlarını itiraf etti. Bugün emniyet müdürlüğünden adliyeye sevk edilen Gülşen T. basın mensuplarını görünce yüzünü kapatarak iftiraya uğradığını ileri sürdü.

Hilmi K. ile Emre K. ise kandırıldıklarını iddia etti. Gasp Büro Amirliği'nin kısa sürede olayı çözerek ailesine kavuşturduğu Ceren A. ise annesi ve ailesiyle hasret gideriyor. Olayı soğukkanlılıkla anlatan Ceren A., kendisini ekmek almak için fırına gönderdiklerini, ekmeği alıp eve dönerken 2 kişinin yanına geldiğini belirterek, "2 ağabey beni araca bindirdi ve bir teyzenin evine götürdü. Teyzenin evinde biraz durduktan sonra beni alışveriş merkezlerinde gezdirdiler.

Daha sonra tekrar teyzenin yanına getirdiler. Ben sıkılınca teyzeye beni bu 2 ağabeyin kaçırdığını söyledim. Sonra polis ağabeyler geldi beni eve getirdiler. Ama beni kaçıranlar bana hiç kötülük yapmadı." Anne Dürdane Ümmühan A. ise 2 ay önce tanıştığı komşusunun kızını kaçırttığı için şok olduğunu belirterek, "Sabahleyin zil çaldı. Kapıyı açtım karşımda Gülşen var. Bizim evde herkes daha uyuyordu. Kapıyı açtım içeri girdi. 'Bana kahve yap' dedi. Sonra kahvaltı hazırlamamı istedi. Kısa süre sonra 2 kişi gelerek boyacı olduklarını söyledi ve eve bakıp gitti.

Bu arada Gülşen, Ceren'i ekmeğe gönderdi. Ceren ekmekten bir türlü gelmedi. Gülşen, evden ayrıldı. Gülşen'in ayrılmasıyla birlikte bize bir telefon geldi. 'Kızınız elimizde 200 bin TL vermezseniz bir daha kızını göremezsiniz. Sakın polisi aramayın. Kızınızın canına malolabalir' dediler. Benim 200 bin TL'yi verecek gücüm yok. Hemen polisi aradım. Polis geldi. Polis kimden şüphelendiğimi sordu. Sabah yaşananları anlattım. Gülşen'in ismini verdim. Araştırmışlar ki kızımı o kaçırtmış. Borçlarını ödemek için bizden fidye istemiş. Bizim bu parayı ödeyecek gücümüz yoktu" dedi. Anne Dürdane Ümmühan A., Gülşen'in kendisinin arabası ve evi olduğunu görünce zengin olduklarını sandığını, bu sebeple fidye istediğini tahmin ettiğini söyleyerek,

"Komşumdan böyle bir şey beklemezdim. Kızıma bir şey olur diye korktum ama polis kızımı sağ salim getirince dünyalar benim oldu. Çok mutlu oldum. 3 tane çocuğum var ama bu en küçük olduğu için çok korktum. Ama bu bize ders oldu artık kimseye güvenmiyorum" diye konuştu. Emniyetten sorgulamalarının ardından adliyeye sevk edilen Gülşen T. Hilmi K. ve Emre K., çıkarıldıkları nöbetçi mahkemece "fidye almak amacıyla küçük kızı alıkoymak" suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi.

BİZE ULAŞIN