Malazgirt Savaşı internette

  1. Haberler
  2. Gündem
Salı 01.09.2009 14:24 ABONE OL
Anadolu'nun kapılarını Türklere açan Malazgirt Savaşı 938 yıldan sonra ilk kez gerçek parametreleriyle canlandırılmaya çalışılıyor.

İngiltere'nin Birmingham ve ABD'nin Princeton üniversiteleri 1071 Malazgirt savaşında Bizans ordularının Selçuklu Türklere karşı aldığı ağır yenilgiyi internette canlandırmak için çalışmalara başladı...

2011 yılında tamamlanması beklenen bu çalışmalarda Türk dünyasını Batı dünyasına getiren bu önemli savaşın gerçek boyutları irdeleniyor.

Yani, Bizans ordularının başındaki komutan Romen Diyojen ile; Alpaslanın komutasındaki Selçuklu ordusunun uyguladıkları savaş taktikleri canlandırılacak ve Bizans ordusunun uğradığı büyük bozgunun nedenleri ortaya çıkartılacak.

Bu ilginç çalışmalarda o dönemdeki orduların uyguladıkları savaş taktiklerinden , orduların eğitimleri, beslenmesi, seferberlik durumları, askerlerde sıkça rastlanan ölümcül ishal hastalıklarına kadar her bir parametre , tarih bilimcilerin yanı sıra üstün teknolojinin de "nimetlerinden" de yararlanılıyor.

İnternette yayınlanacak olan bu önemli savaşta yer alacak olan on binlerce figür ise "Second Life" gibi kurgu oyunlarında yer alan "avatar" tipler tarafından canlandıracak.

Batı dünyası kadar Osmanlıların ve bugünkü Türkiye'nin kaderini belirleyen bu önemli savaşta Bizanslı komutan Romen Diyojen , Alpaslan'a esir düşmüş ve Bizans'ın -ya da resmi adıyla Doğu Roma imparatorluğunun - ilk büyük yenilgisine yol açmıştı. Malazgirt savaşından sonra Türk milleti aşamalı olarak kurduğu hakimiyeti 1453'te İstanbul'u da fethederek tamamlamıştı.

BUGÜN NELER OLDU