1 milyon dediler 100 bin kişi geldi

Çarşamba 02.09.2009
ABONE OL
DTP 1 milyon kişi toplamayı hedeflemişti ancak Ramazan ve sıcak havanın tesiriyle 100 bin civarında kişi toplandı. Batman, Mardin, Tunceli, Elazığ, Siirt, Van, Ağrı, Hakkâri, Şanlıurfa, Gaziantep, Adana, Hatay, Mersin, Kahramanmaraş, Çanakkale ve Bursa gibi illerden yüzlerce kişi Diyarbakır'a akın etti.
Sümerpark'ta "barış nöbeti" tutan DTP'liler, mitinge gelen vatandaşları burada karşıladı. Nöbet miting saatinde sona erdi. Ardından miting saati olan 16.00'da DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ile DTP'li milletvekilleri, kalabalık bir grupla mitingin yapıldığı alana geldi.

F-16'LAR UÇTU

Polis sabah saatlerinde miting alanına giriş noktaları kurdu. Üst araması yapılırken, yasa dışı pankartların miting alanına sokulmasına izin verilmedi. Ancak aramalara rağmen alanda 'Öcalan' posteri ve sözde 'PKK bayrakları' açıldığı gözlendi.
Bir helikopter sık sık alanın üstünde uçuş yaparken, alana yakın olan binaların çatılarına ve İstasyon Camisi'nin minaresine özel harekât timleri yerleştirildi. Miting için kentte 5 bin polis görev aldı. Eğitim amaçlı olarak kalktığı sanılan 2 F-16 da miting alanının üzerinde uçtu.
Polisin yanı sıra DTP'liler de herhangi bir olay yaşanmaması için bin 500 kişiyi görevlendirdi. 2 adet ambulans da hazır bekletildi. Sıcak ve oruç nedeniyle baygınlık geçiren bazı vatandaşlara anında müdahale edildi.