'27 milyon vatandaşı aşılayacağız'

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sonbahar ayları ile birlikte domuz gribi vaka sayısının artmasını beklediklerini, bu nedenle yeni önlemleri gündeme getireceklerini söyledi

Salı 02.09.2009
ABONE OL
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sonbahar ayları ile birlikte domuz gribi vakalarında artış olacağını, bana karşılık yaklaşık 27 milyon vatandaşa aşı yapılacağını söyledi. Akdağ'ın verdiği bilgiye göre ilk aşı sağlık personeline yapılacak. Orta yaş grubuna ise hiç aşı yapılmayacak. Bir grup gazeteci ile sohbet eden Akdağ, sonbahar aylarının gelmesi ile birlikte tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de domuz gribi vaka sayısının artmasını beklediklerini söyledi.

HAC MEVSİMİNE YETİŞECEK

Akdağ, domuz gribinin öldürücülüğünün çok yüksek olmadığını, bakanlığın gerekli hazırlıkları da yaptığını belirterek, "Biz bakanlık olarak domuz gribine karşı hazırlıklıyız. Vatandaş da panik olmasın. Gereken her türlü önlem alınıyor ve alınacak" diye konuştu. Suudi Arabistan'ın hac mevsiminin yaklaşması nedeniyle küçük çocukların, çok yaşlı olanların ve kronik hastalığı bulananların hacca gelmemeleri konusunda tavsiyede bulunduğunu hatırlatan Akdağ, aşıyı hac mevsimine yetiştirmeye çalıştıklarını söyledi. Akdağ, "Hac mevsimine 2 aydan fazla süre var. Şu anda aşıların güvenliği test ediliyor" diye konuştu. Aşılarla ilgili veriler olgunlaşınca bilimsel kurulun toplanıp gereğini yapacağına ifade eden Akdağ, şöyle devam etti: "Aşılama konusunda risk gruplarını belirledik. Öncelikle sağlık personeli, hamileler, bebekler, kronik hastalığı olanlar ve asker-polis gibi stratejik kamu hizmeti görenlere aşı yapılacak. Türkiye'de 10-15 milyon arasındaki kişiye aşı yapmayı düşünüyoruz. Sağlıklı orta yaş bireylere ise aşı yapılmayacak. İki doz aşı yapılacağı için yaklaşık 26-27 milyon adet aşı almayı planlıyoruz. Bunun için girişimde bulunduk ve üretici durumdaki 3 ayrı firma ile görüşmelerimiz sürüyor. Ekim- Kasım-Aralık döneminde aşıların bir bölümü, Ocak-Şubat döneminde de ise kalan diğer bölümü gelecek." Akdağ, domuz gribi için yeni kampanya başlatacaklarını da belirterek, "Okullarda öğrencilere eğitim verilecek. Yeni tanıtım filmleri hazırlanıyor. Bu konuda bilboardları da kullanacağız" dedi.