Baydemir çıkışı: O kurşun bana sıkılsın

DTP'nin Diyarbakır'da düzenlediği Barış Mitingi'ne "Osman Baydemir açılımı" damgasını vurdu: Askere sıkılan kurşun bana sıkılsın diyorum. Ama Türk politikacı da "Gerillaya sıkılan kurşun bana sıkılsın" desin

  1. Haberler
  2. Gündem
Çarşamba 02.09.2009 ABONE OL
DTP'nin '1 Eylül Barış Mitingi'nde "demokratik açılım" sesleri yükseldi. Saat 16.00'da başlayan miting öncesi kalabalık halaylar eşliğinde eğlenirken, DTP Eş Başkanı Ahmet Türk, partisinin milletvekilleri ve sivil toplum örgütlerinin de yer aldığı on binlerce kişi meydanda toplandı. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve milletvekilleri yöresel kıyafetler giydi. Ahmet Türk ve partili milletvekilleri ile Abdullah Öcalan'ın ablası Fatma Öcalan'ın da aralarında bulunduğu platformdaki katılımcılar, ellerindeki güvercinleri havaya uçururken, meydanda "Biji serok Apo" (Yaşasın başkan Apo) sloganları yükseldi.

PKK MARŞI ÇALINDI

Mitingte, terör örgütü PKK'nın Türk ordusuyla çatışmalarını anlatan marşlara yer verildi. İlk kez Diyarbakır meydanında PKK'nın "Kızıl güller açıyor Kürdistan dağlarında" marşı çalındı. Katılımcılar da, "Onurlu barışa evet", "Kürt sorununa demokratik çözüm", "85 yıldır gasp edilen dilimizi, kimliğimizi istiyoruz", "Kürt ve Türk halkları için yol haritasını selamlıyoruz", "Ya onurlu barış ya görkemli direniş" pankartları taşıdı. "Barış şehitleri"ne saygı duruşuyla başlayan programa "ezan arası" da verildi. Ardından da "Barış için Amed (Diyarbakır) hazır mı? Hazır" ve "Özgür demokrasi için el ele" sloganları atıldı. Diyarbakır Belediye Başkanı Baydemir elindeki beyaz güvercini havaya uçururken, "Senin kaderin Diyarbakır'ın kaderidir. Amed, Ankara ve İstanbul'a uç. Tüm dünyaya şu mesajı götür: Kürt halkı barış ve kardeşlik istiyor" diye konuştu.

'SİZ NE YAPARDINIZ?'
Kürsüden Türk annelerine seslenen Baydemir şunları söyledi: "Ey Türk anneleri, Kürt annelerinin yaşadığı acı da bir o kadardır. Gözyaşı döktüğünüz evladınızın bir mezar taşı var. Bu coğrafyadaki çocukların bir mezar taşı bile yok. Asit kuyularına atıldılar. Gelin bütün askerlerin, polislerin, gerillaların acısını ortaklaştıralım. Ankara ve Diyarbakır'da birlikte yaşam anıtları dikelim. Çanakkale'de Türk-Kürt birlikte omuz omuza savaştı." Osman Baydemir konuşmasının Türkçe bölümünde ise tarihi bir çıkış yaptı: "Kürt evladı olarak derim ki, 'Askere sıkılan kurşun bana sıkılsın.' Artık Türk politikacılar da çıkıp demeli ki, 'Gerillaya sıkılan kurşun bana sıkılsın.' Ey kardeşliğine inandığım Türk halkı, elinizi vicdanınıza koyun. 70 yıl boyunca sizin de diliniz yasaklansaydı, Kürtleştirilseydiniz, isyan etmeyip ne yapacaktınız?"

'BARIŞ GELSİN CANIMI AL'

DTP Eş Başkanı Ahmet Türk ise barış çağrısı yaptığı konuşmasında "Kürtler barıştan yana değildir" dedirtmeyeceklerini söyledi. Türk, şöyle konuştu: "Mübarek Ramazan ayındayız. 'Ey Rabbim, halkımız onurlu bir barışa kavuşsun, ikinci gün benim canımı al' diyorum."

BAŞBUĞ'A YANIT VERDİ
YEREL kıyafetler içinde konuşan Osman Baydemir, isim vermeden Orgeneral İlker Başbuğ'un teröristlere yönelik olarak yaptığı "Teslim olun" çağrısına da yanıt verdi: "Vedat Aydın'a uygulanan adalete mi sığınalım? Ateşkes tek taraflı olmaz... Silahlar aynı anda susmalı."

BUGÜN NELER OLDU