Başbuğ şehit ailelerine iftar verdi

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, ''Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) olarak bu ülke, vatan, millet için canlarını veren aziz şehitlerimizi unutmamak, onların hatıralarını her zaman canlı tutmak bizler için önde gelen mukaddes görevlerden bir tanesidir'' dedi.

Perşembe 03.09.2009 15:28
Güncelleme: Perşembe 03.09.2009 15:29
ABONE OL
Orgeneral Başbuğ ve eşi Sevil Başbuğ, Ankara Garnizonu'nda bulunan 222 şehit ailesine Gazi Orduevi'nde dün iftar verdi.

Orgeneral Başbuğ, yemekte yaptığı konuşmaya, ''Şehit anaları, şehit babaları, şehit eşleri, şehit çocukları ve aziz şehitlerimizin yakınları, hepinizi saygıyla selamlıyorum'' diyerek başladı.
Türk milletinin örf, adet ve inançlarına göre şehitliğin en yüce mertebe olduğunu ifade eden Orgeneral Başbuğ, davete katılanlara şöyle seslendi:

''Sizlerin evlatları, eşleri, yakınları bu şehitlik mertebesine ulaşan insanlar. Onlarla ne kadar gurur duysanız az. Elbette Türk Silahlı Kuvvetleri olarak bu ülke, vatan, millet için canlarını veren bu aziz şehitlerimizi unutmamak, onların hatıralarını her zaman canlı tutmak, bizler için önde gelen mukaddes görevlerden bir tanesidir.

Elbette hepinizin acıları büyük. Bu acıyı ancak yaşayan bilir. Bizlerin bu açıdan sorumluluğu, görevi sizlerin bu acılarınızı hafifletebilmek. Sizlerin bu büyük, derin acısını biraz hafifletebilirsek, bu konuda eğer sizlere yardımcı olabilirsek her zaman bu bizi mutlu eder.''

Ramazan ayı içerisinde bulunulduğunu hatırlatan Orgeneral Başbuğ, ''Bu mübarek ay içinde, bu mübarek günde, canlarını bu ülke ve vatan için veren tüm aziz şehitlerimizin ruhlarını bir kere daha yad ediyorum. Onların ruhları sonsuza kadar aramızda yaşayacaktır'' diye konuştu.

Orgeneral Başbuğ ve eşi, şehit çocuklarına hediyeler verdi.

Yemeğe, kuvvet komutanları, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Atila Işık, Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin (EDOK) Komutanı Orgeneral Erdal Ceylanoğlu, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Aslan Güner, Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Orgeneral Bekir Kalyoncu ve Ankara Garnizonunda görevli general, amiral ve eşleri de katıldı.