Çocuklara yüksek gerilimli ölüm parkı

Sultangazi Ordu Caddesi 79'uncu sokağın ortasına dikilen yüksek gerilim hattı direği çocukların oyun alanı haline geldi.

Perşembe 03.09.2009 14:26
Güncelleme: Perşembe 03.09.2009 16:32
ABONE OL
30 metre kare alanı kaplayan yüksek gerilim direğinin bir ayağı cadde ortasında bulunduğundan otomobiller etrafından dolaşmak zorunda kalıyor. Yıllar önce yapılan yüksek gerilim hattı altında yaşayan yüzlerce kişi ve direğin altını oyun parkına çeviren çocuklar ölümle oynuyorlar. Yağmurlu günlerde elektrik kıvılcımları evlerin üzerine yağarken gerilimi önlemek için takılan cam parçaları kırılarak metrelerce yüksekten yerlere düşüp ve park halindeki araçlara zarar veriyor.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

KALDIRILMASI İÇİN BİRİLERİNİN HAYATINI KAYBETMESİ GEREKİYOR

Çevre esnafı ve vatandaşlar da gerilim hattından şikayetçi. Mahalle esnafı Macit Önal "Yağmur yağdığında direkten de elektrik kıvılcımı yağıyor. Çıkan sesler herkesi korkutuyor. Yıllardır caddenin ortasında. ama şikayetler dahi kaldırılmasına yetmiyor" dedi. Mahalle sakinlerinden Yeter Aslan, "Çocuklarımız oyun için dışarıya çıkıyorlar. Kapımızın önündeki caddenin tam ortasında bulunan yüksek gerilim direğini kendilerine oyun parkı haline getirdiler. Uyarılara aldırış etmiyorlar. Bu güne kadar büyük bir kaza yaşanmadı . Fakat önlem almak için birilerinin hayatını mı kaybetmesi gerekiyor?" dedi.

UZMANLAR UYARIYOR

Yüksek gerilim hatlarının yerleşim merkezlerinden en az 50 metre uzağında olması gerektiğini belirten uzmanlar ise uyarıyor; "İnsan vücudunda kansere yol açabilecek özelliğe sahip hasarlı hücreler bulunabilir. Bu hasarlı hücrelerin bir şekilde elektromanyetik radyasyona maruz kalması sonucu vücut bağışıklık sistemi bozularak, kanserin hızlı bir şekilde gelişmesine yol açıyor. Hamilelerde sıklıkla düşüklere neden olduğu, psikolojik rahatsızlıklar verdiği tespit edilmiştir. Bunun dışında baş ağrısı, kısa süreli hatırlamada azalma, giderek artan kronik yorgunluk ve stres gibi yaşam kalitesini düşürücü sağlık sorunlarına neden olabilir."