'Helallik' ilahiyatçıları ikiye böldü

Perşembe 03.09.2009
ABONE OL
SÜREYYA Karabulut'un zanlı Cem Garipoğlu'nun ailesinden 3 milyon euro "kan bedeli" istemesi, ilahiyatçılar arasında tartışma yarattı. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi eski öğretim üyesi Prof. Beyza Bilgin, ailenin büyük acılar içinde olduğuna dikkat çekip, "Aile nasıl ayakta duruyor anlamıyorum. Para isteyebilir" derken, Prof. Hayri Kırbaşoğlu, "Kan parası kabileler için konulan bir şey. Bu olay için söz konusu olamaz" dedi. Diyanet İşleri Başkanlığı ise konuyla ilgili herhangi bir değerlendirme yapmadı.

'KABİLELERDE OLUR ANCAK'

Prof. Dr. Hayri Kırbaşoğlu: "Kuran-ı Kerim affetmeyi teşvik ediyor. Kabile yapısı göz önüne alınarak 'kan bedeli' düzenlemesi var. Kan bedeli, katilin mensup olduğu kabile üyeleri tarafından ödenir. Bu, caydırıcılık anlamında ve kabilelerin kendi içlerinde otokontrol yapmalarını sağlamak için konulmuştur. Bu olayda içerik çok farklı. Kabile diye bir şey yok. Diyet, mahkeme marifetiyle olacak şeyler. Türkiye'de olmaz denilen oluyor. Çünkü, toplum bir cinnet geçiriyor. Vicdanen, ahlaken olmaz denilen olaylar yaşanıyor. Bir baba, 'Çocuğumu öldürürüm de keserim de' diyor. Bu olayda, baba 'kan bedeli' isteyemez. Onu oluşturan koşullar bu olayda yok."

'DİNEN BİR MAHZURU YOK'
Avukat Süleyman Akdemir (kan bedeli konusunda araştırmacı): "Sistem aynı sistemdir. O gün de aynı. Bugün de aynı. Kan bedeli isteyebilir. Katlin devamını önlemek için. Yaşama hakkı vermesi, canı kurtarmak için olabilir. Kısasın (idam) yerine isteyebilir. İslam hukuku açısından diyeti ödenirse kısas düşer. 3 milyon euro diyeti öderse biter. Dini açıdan mahzuru yok."

'BABAYI ANLAMALIYIZ'
Prof. Beyza Bilgin: "Çok acılı bir baba. Paradan önce zanlının bulunmasını istiyor. Bana göre, aile büyük bir şaşkınlık içindedir. Sadece cinayet değil. Ölünün üzerinde işlem yapıldı. Bu nedenle, baba ne yaparsa affetmek ve hoş görmek lazım. Eskiden kabilelerde vardı. Kan bedelleri, kan davaları olurdu. Aileler arasında anlaşmazlık ölümle sonuçlanınca kan bedeli uygulanırdı. Modern haklar da oluyor. Trafik kazaları paraya çevrilebiliyor. Baba para isteyebilir. Çünkü, bizim babayı anlamamız lazım. Zavallı bir baba olduğunu düşünüyorum."

https://www.sabah.com.tr