"Belgeyi üretenler bulunsun"

Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, ''İrtica İle Mücadele Eylem Planı'' haberiyle ilgili soruşturma konusunda, ''Türk Silahlı Kuvvetleri, özellikle iddia edilen belgeyi maksatlı olarak üreten ve basın organlarına sızdıran kişilerin tespit edilmelerini ve adalet önüne çıkarılmalarını beklemekte, gelişmeleri yakından takip etmektedir'' dedi.

Cuma 04.09.2009 12:21
Güncelleme: Cuma 04.09.2009 16:28
ABONE OL
Tuğgeneral Gürak, Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'ndaki haftalık basın bilgilendirme toplantısında, açıklamalarda bulundu.

Bir gazetede 12 Haziran 2009 tarihinde yayımlanan ''İrticayla Mücadele Eylem Planı'' başlıklı haberle ilgili olarak, Genelkurmay Askeri Savcılığı tarafından soruşturma başlatıldığını hatırlatan Tuğgeneral Gürak, soruşturma sonucu askeri savcılık tarafından kovuşturmaya yer olmadığına karar verildiğini bildirdi. Tuğgeneral Gürak, ayrıca doğruluğu ortaya konulamayan belgeyi üretenler, sızdıranlar ve yayımlayanlar hakkında gerekli soruşturmanın yapılması amacıyla dosyanın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesinin kararlaştırdığını da anımsattı.

Tuğgeneral Gürak şunları kaydetti:

''Devam eden süreçte, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının; belgenin sahte olarak tanzim edilmesine ilişkin soruşturmanın Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, bunun soruşturma dosyasından sızdırılması ve bir gazetede yayınlanması ile ilgili soruşturmanın ise Kadıköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülmesine yönelik olarak, 7 Ağustos 2009 tarihinde yetkisizlik kararı verdiği öğrenilmiştir.
Türk Silahlı Kuvvetleri, özellikle iddia edilen belgeyi maksatlı olarak üreten ve basın organlarına sızdıran kişilerin tespit edilmelerini ve adalet önüne çıkarılmalarını beklemekte, gelişmeleri yakından takip etmektedir.''

Toplantıda açıklamalarda bulunan Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreteri Tümgeneral Ferit Güler ise dün medyada, ''Şanlıurfa'da erlerin alev kuyusuna atlamaya zorlandığı'' iddialarına yer verildiğini hatırlatarak olayın haberde belirtildiği şekilde gerçekleşmediğini söyledi.

Tümgeneral Güler, ''Mıntıka temizliği sonunda toplanan otların çöp yakma yerinde araçtan indirilmesi esnasında çıkan yangın sonucu iki erimiz hafif olarak yaralanmıştır. Konuyla ilgili hemen idari soruşturma yapılmış ve sorumlular hakkında gerekli yasal işlem başlatılmıştır'' dedi.

ALEV KUYULARINA SORUŞTURMA
Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreteri Tümgeneral Ferit Güler, dün medyada, ''Şanlıurfa'da erlerin alev kuyusuna atlamaya zorlandığı'' iddialarına yer verildiğini, olayın haberde belirtildiği şekilde gerçekleşmediğini, konuyla ilgili idari soruşturmanın yapıldığını, sorumlular hakkında gerekli yasal işlemin başlatıldığını bildirdi.

GENELKURMAY ADLİ MÜŞAVİRİ TUĞGENERAL ÇUBUKLU: (ELAZIĞ'DA 4 ASKERİN ŞEHİT OLMASI) İLK DURUŞMA 14 EKİM 2009 TARİHİNDE YAPILACAK
Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreteri Tümgeneral Ferit Güler, ''Güçlü Ordu, Güçlü Türkiye'' teması ile ilgili olarak, ''Bizce hangisinin önde olduğu konusu önemli değil. Çünkü 'güçlü ordu' ve 'güçlü Türkiye' kavramları tamamen birbirine bağlıdır'' dedi.

Tümgeneral Güler, Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'ndaki haftalık basın bilgilendirme toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından oluşturulan ''Güçlü Ordu, Güçlü Türkiye'' teması ile ilgili bir soru üzerine Tümgeneral Güler, bunun Zafer Haftası'nın sloganı olarak tespit edildiğini belirterek, bu sloganla ilgili birkaç gündür 'Hangisi önde olmalıdır?'' tartışmalarının yürütüldüğünü dile getirdi. Tümgeneral Güler, ''Bizce hangisinin önde olduğu konusu önemli değil. Çünkü 'güçlü ordu' ve 'güçlü Türkiye' kavramları tamamen birbirine bağlıdır. Güçsüz ordunun olması durumunda güçlü Türkiye'den söz edilemez. Aynı şekilde, güçsüz Türkiye'de güçlü ordunun varlığı söz konusu olamaz diye düşünüyoruz'' dedi.

Başbakanlıkta dün yapılan ''güvenlik toplantısı'' ile ilgili sorular üzerine, Tümgeneral Güler, toplantı sonrasında Başbakanlıkça gerekli açıklamanın yapıldığını, buna ilave edecekleri bir husus bulunmadığını kaydetti. Tümgeneral Güler, benzer toplantıların ihtiyaç oldukça zaman zaman yapıldığını söyledi.

Bir gazetecinin ''Türkiye'de bir savaş ortamı mı var ki barıştan söz ediliyor?'' sorusu üzerine de, Tümgeneral Güler, ''Bu konuda komutanımızın 25 Ağustos 2009 tarihinde yaptığı Zafer Haftası ile ilgili mesajında konu açık olarak ifade edilmiştir. Buna ilave edeceğimiz herhangi bir husus yoktur''
dedi.

Toplantıda, Genelkurmay Başkanlığı Hukuk Müşaviri Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu ise hukuki konulara ilişkin soruları yanıtladı.

Tuğgeneral Çubuklu, 27 Mayısta Hakkari'de 6 askerin şehit olduğu mayın patlaması ile ilgili soruyu yanıtlarken olaya Çukurca Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından derhal el konularak soruşturma başlatıldığını belirtti. Daha sonra yapılan soruşturma neticesinde eylemin ''ölümle sonuçlanan terör olayı'' kapsamında değerlendirilerek, 23 Haziran 2009 tarihinde Ceza Muhakemesi Kanunu 250. maddesi ile yetkili Van Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildiğini, halen yargı sürecinin devam ettiğini bildirdi.

ELAZIĞ'DA 4 ASKERİN ŞEHİT OLMASI
Elazığ'da 4 askerin şehit olduğu olayla ilgili soru üzerine Tuğgeneral Çubuklu, yapılan soruşturma neticesinde 31 Ağustos 2009 tarihinde iddianame düzenlenerek mahkemeye gönderildiğini, 3 Eylül 2009 tarihinde 8. Kolordu Askeri Mahkemesi tarafından iddianamenin kabul edildiğini kaydetti. Tuğgeneral Çubuklu, ilk duruşmanın 14 Ekim 2009 tarihinde yapılacağını söyledi.

Askeri yargıda yapılacak düzenlemelerle ilgili bir çalışma başlatılıp başlatılmadığına ilişkin soruyu yanıtlarken de Tuğgeneral Çubuklu, CHP'nin bir yasanın anayasaya aykırılığı konusunda Anayasa Mahkemesi'ne iptal başvurusu yaptığını hatırlattı. Tuğgeneral Çubuklu, o başvurunun sonucunun da beklendiğini belirtti.

DİĞER SORULAR
Bir gazetecinin ''İrtica ile Mücadele Eylem Planı'' haberleriyle ilgili soruşturma konusunda açıklama yapılmasına niçin gerek duyulduğunu sorması üzerine Tuğgeneral Çubuklu, iddialar bir gazetede yer aldıktan sonra ''çok büyük kıyamet koparıldığını'' belirterek, Genelkurmay Askeri Savcılığının çok süratli bir şekilde hukuka, usul yasalarına uygun olarak bir hafta kadar kısa bir süre içerisinde soruşturmayı tamamladığını hatırlattı. Tuğgeneral Çubuklu, ''Zaman zaman basında farklı bilgiler yer alıyor, bu bilgileri bertaraf etmek ve bu işin, Sayın Genelkurmay Başkanımızın basın toplantısında da söylediği gibi, takipçisi olduğumuzu belirtmek için bir açıklama ihtiyacı duyduk'' dedi.

Afganistan'a Kabil Bölge Komutanlığı dışında Türk askeri gönderilip gönderilmeyeceği yönündeki soru üzerine de Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, Türkiye'nin daha önceden yapılan plan çerçevesinde 1 Kasım 2009 tarihinden itibaren Kabil Bölge Komutanlığı liderliğini üstleneceğini söyledi.

Liderlik döneminde lider ülkelerin sorumluluklarını yerine getirebilmek için diğer ülkelerden daha fazla asker gönderdiğini belirten Tuğgeneral Gürak, Türkiye'nin 2002 yılında ISAF-2'de, 2005 yılında ISAF-4'te ve 2007 yılında Kabil Bölge Komutanlığı liderliği döneminde asker sayısını artırdığını daha sonra bu sayıların eski düzeyine düşürüldüğünü ifade etti.

Tuğgeneral Gürak, Kabil Bölge Komutanı olarak Türkiye'nin hangi sınırlarda görevi üstleneceğinin belli olduğunu kaydetti.

''SON İKİ AYDA TESLİM OLAN 31 TERÖRİSTİN 11'İ SERBEST, 10'U TUTUKSUZ YARGILANMAK ÜZERE SERBEST BIRAKILDI''
Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, bölücü terör örgütünün 13 Nisan 2009 tarihinden itibaren ilan edilen sözde eylemsizlik döneminde eylemlerine aynı şekilde devam ettiğini belirtti.

Tuğgeneral Gürak, Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'ndaki haftalık basın bilgilendirme toplantısında, terörle mücadeleye ilişkin bilgi de verdi.Tuğgeneral Gürak, bu dönemde teröristler tarafından güvenlik güçleri ile sivil halka yönelik, 45 mayın ve patlayıcı madde kullanma, 14 havan tacizi, 41 taciz ateşi, 4 sabotaj ve kundaklama, 2 yol kesme, 5 adam kaçırma ve 3 yağma olayı gerçekleştirildiğini bildirdi. Tuğgeneral Gürak, ''Bölücü terör örgütü 13 Nisan 2009 tarihinden itibaren ilan edilen sözde eylemsizlik döneminde eylemlerine aynı şekilde devam etmiştir'' dedi

Aynı dönem içerisinde güvenlik güçleri ile bölücü terör örgütü mensupları arasında 45 çatışma meydana geldiğini, 116 el yapımı mayının güvenlik güçlerince patlamadan bulunarak etkisiz hale getirildiğini belirten Tuğgeneral Gürak, 3 Temmuz 2009 tarihinde yapılan son basın bilgilendirme toplantısından bugüne kadar geçen sürede, 31 teröristin kendiliğinden teslim olduğunu söyledi. Tuğgeneral Gürak şunları kaydetti:

''Bu dönemde de bölücü terör örgütünden kaçışlar dikkat çekmektedir. Dönem içinde kendiliğinden teslim olan 31 kişi ile yapılan mülakatlarda; 'Kandırılma sonucu örgüte katıldıklarını, katıldıktan kısa bir süre sonra bölücü terör örgütünün gerçek yüzünü gördüklerini ve kaçmaya karar verdiklerini, aileleriyle görüştürülmediklerini, bu konuda tehdit edildiklerini, ailelerini ve özellikle annelerini çok özlediklerini, son dönemde bölücü terör örgütü içindeki anlaşmazlıkların arttığını, bu durumdan bilgisi olan ailelerin, çocuklarını dağdan kurtarmak için girişimlerini artırdıklarını' belirttikleri
görülmüştür.''

TESLİM OLAN 31 TERÖRİSTTEN 21'İ SERBEST
Son iki ayda teslim olan 31 teröristin 11'inin serbest, 10'unun tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığını bildiren Tuğgeneral Gürak, teröristlerin 8'inin tutuklandığını 2'sinin adli soruşturmasının ise devam ettiğini belirtti.

Tuğgeneral Gürak, 3 Temmuz 2009 tarihinden bugüne kadar bölücü terör örgütüne yönelik yapılan operasyonlarda ele geçirilenleri de şöyle sıraladı:

''1 Doçka (14.5 mm) uçaksavar silahı, 1 yerden havaya uçaksavar füzesi (SA-7) lançeri, 2 Kanas keskin nişancı tüfeği, 10 makineli tüfek, 4 M16 piyade tüfeği, 41 Kaleşnikof piyade tüfeği, 1 G-1 piyade tüfeği, 1 G-3 piyade tüfeği, 8 RPG-7 roketatar, 47 RPG-7 roketi, 7 tabanca, 8 bin 233 çeşitli çapta fişek, 2 law, 39 el bombası, 2 mayın (aydınlatma), 3 mayın (A/P), 8 havan mühimmatı, 26 roketatar sevk fişeği, 2 telsiz (biri büyük, biri küçük), 3,125 kilogram TNT, 36,65 kilogram plastik patlayıcı, 15 bin 561 uçaksavar mühimmatı, 5 ton 150 kilogram yaşam malzemesi, 29,05 kilogram patlayıcı madde yapımında kullanılan amonyum nitrat.''

ARAMA KURTARMA FAALİYETLERİ
Tuğgeneral Gürak, TSK tarafından 3 Temmuz–4 Eylül 2009 tarihleri arasında toplam 220 arama kurtarma faaliyeti yapıldığını, bu faaliyetler kapsamında; Jandarma Genel Komutanlığınca 4 ve Sahil Güvenlik Komutanlığınca 32 kişinin ölü olarak bulunduğunu bildirdi.

Hava Kuvvetleri Komutanlığınca 16, Jandarma Genel Komutanlığınca 1 ve Sahil Güvenlik Komutanlığınca denizden 849 kişinin sağ olarak kurtarıldığını belirten Tuğgeneral Gürak, ''TSK imkan ve kabiliyetlerinin, vatandaşlara yardım ve destek maksadıyla kullanılması kapsamında; 12 Temmuz 2009 tarihinde, yaralı üç vatandaşımız, Beytüşşebap Başaran köyünden Şırnak Devlet Hastanesine, 24 Temmuz 2009 tarihinde, kalp krizi geçiren bir vatandaşımız ile ağır yaralı diğer bir vatandaşımız, Tatvan'dan Van Devlet Hastanesine, 12 Ağustos 2009 tarihinde, beyin kanaması geçiren bir vatandaşımız, Hakkari'den Van Devlet Hastanesine, TSK'ya ait helikopterler ile nakledilmiştir.

Yine dönem içinde Gümüşhane ili, Torul ilçesi, Hurşit Çayı üzerindeki Torul Barajı'na düşen aracın içerisinde bulunan kazazedenin çıkarılabilmesi maksadıyla Deniz Kuvvetleri Komutanlığından Kurtarma Timi görevlendirilmesi talep edilmiştir. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından görevlendirilen kurtarma timi, 24 saat içerisinde bölgeye intikal ederek, 30 Ağustos 2009 tarihinde, 52 metre derinlikte bulunan aracı ve kazazedenin naaşını çıkarmış, Torul Cumhuriyet Savcılığına teslim etmiştir.''

Tuğgeneral Gürak, TSK Yelken Erkek Takımı'nın da 22-29 Ağustos 2009 tarihleri arasında Uluslararası Askeri Sporlar Konseyi (CISM) tarafından organize edilen Ordular Arası Dünya Yelken Şampiyonası'nda, 20 ülke arasında ikinciliği elde ettiğini bildirdi.

ORGENERAL BAŞBUĞ'UN ZİYARETLERİ
Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Karargahı (SHAPE) Komutanı Oramiral James G. Stavridis'in, 24 Temmuz 2009 tarihinde Ankara'ya gelerek Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'u ziyaret ettiğini hatırlatan Tuğgeneral Gürak, Orgeneral Başbuğ'un, 7 Eylül 2009 tarihinde, Belçika'nın Mons şehrinde Oramiral Stavridis'i ziyaret edeceğini bildirdi.

Tuğgeneral Gürak, ziyaret esnasında; Türkiye ile NATO arasında mevcut ilişkiler ve müşterek faaliyetleri ilgilendiren konular üzerinde görüşmeler yapılacağını söyledi.

Tuğgeneral Gürak, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ'un, 8-10 Eylül 2009 tarihlerinde, Almanya Genelkurmay Başkanı'nın resmi davetlisi olarak Almanya'ya resmi bir ziyarette bulunacağını, ziyaretin 13 yıl aradan sonra Almanya'ya yapılacak ilk ziyaret olacağını kaydetti.

ZAFER BAYRAMI ETKİNLİKLERİ
Tuğgeneral Gürak açıklamasında, Zafer Haftası boyunca düzenlenen etkinlikler hakkında da bilgi vererek, hafta boyunca ve 30 Ağustos günü görkemli etkinlikler gerçekleştirildiğini söyledi.

Kutlamalar süresince TSK'nın, mutluluk ve heyecanını vatandaşlarla paylaşmak maksadıyla, yurdun dört bir yanında Genelkurmay Başkanlığınca hazırlanan afiş ve panolar sergilendiğini, TSK'yı tanıtıcı stantlar açıldığını, Zafer Haftası boyunca bando konserleri ve halk konserleri düzenlendiğini anlatan Tuğgeneral Gürak, ''Tüm bu etkinliklere kadirşinas halkımız büyük ilgi göstererek yoğun katılım sağlamıştır'' dedi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, kuvvet komutanları ve Jandarma Genel Komutanı'nın da ilk kez Afyonkarahisar'da kutlamalara katılarak Afyonkarahisar halkının büyük bir coşku ve sevgi seliyle karşılandığını ifade eden Tuğgeneral Gürak, ''Afyonkarahisar'dan söz etmişken, bildiğiniz gibi, 17 Ağustos 2009 tarihinde Elazığ'da şehit olan askerlerimizden birinin değerli babası, bu şehrimizde ikamet etmektedir. Kendisine çeşitli çevrelerden, olaya karışan subayın dava edilmesine yönelik telkinlere karşılık, dün yaptığı onurlu açıklamanın, dikkatlerinizden kaçmadığını düşünüyorum'' diye konuştu.

29 Ağustosta Devlet Mezarlığı'nda yapılan törene, bu yıl ilk kez Ankara Garnizonunda görev yapan tüm general ve amirallerin katılımıyla gerçekleştiğine dikkati çeken Tuğgeneral Gürak, ''ebediyete intikal eden devlet büyüklerine, anlamlı bir saygı ifade edilerek emanetlerine kararlılıkla sahip çıkılacağının vurgulandığını kaydetti.

30 Ağustos tarihinde hipodromda yapılan geçit törenine, bu yıl, halkın şu ana kadar görülmemiş düzeyde ilgi gösterdiğini ve büyük bir katılım sağlandığını belirten Tuğgeneral Gürak, geçit törenine bu yıl, geçen yıllardan farklı olarak, daha fazla sayıda birlik, araç, gereç katıldığını hatırlattı. Tuğgeneral Gürak, şunları kaydetti:

''Hipodromdaki bu görkemli törene katılan vatandaşlarımız, resmi geçit yapan tüm personelimizi bağrına basmış, büyük bir coşku ve heyecanla töreni, anlamına yaraşır şekilde kutlamışlardır. Bu yıl ilk kez hazırlanan, 8 bin adet tören tanıtım broşürü ve Türk Silahlı Kuvvetlerini tanıtım CD'si, hipodromdaki törene katılan protokol, yabancı misafirler ve vatandaşlarımıza dağıtılmıştır.

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayının, bir taburuyla Sıhhiye-Kızılay-TBMM güzergahında ilk kez yapılan yürüyüş, İstanbul'da Donanmanın Boğaz'da yapmış olduğu geçit töreni, halkımızın büyük ilgi ve sevgi seli ile izlenmiş, Türk Ordusunun, kendi bağrından çıktığı gerçeğini tam anlamıyla herkese yaşatmıştır.''
Tuğgeneral Gürak, 30 Ağustos akşamı verilen resepsiyonun, devlet erkanı, askeri personel, şehit ve gazi yakınları, bürokratlar, gazeteciler, yazarlar, iş adamları, sanatçılar ve Ankaralı vatandaşlardan oluşan yaklaşık 3 bin 500 kişinin katılımıyla gerçekleştiğini hatırlatarak, resepsiyonda sergilenen Sarı Zeybek Defilesi'nin katılımcıların büyük beğenisini kazandığını söyledi.

Tuğgeneral Gürak, 2 Eylül akşamı Genelkurmay Başkanı ve eşinin ev sahipliğinde, Gazi Orduevi'nde, Ankara Garnizonunda oturan 222 şehit ailesi ve yakınlarına iftar verildiğini de belirterek, ''İcra edilen tüm etkinlik ve kutlamalara büyük coşkuyla katılan tüm vatandaşlarımıza ve kutlamaların medyada kapsamlı bir şekilde yer alması için büyük gayret gösteren siz basın mensuplarına teşekkür ediyoruz'' dedi.

BİLGİLENDİRME TOPLANTILARI, TÜMGENERAL GÜLER BAŞKANLIĞINDA YAPILACAK
Genelkurmay Başkanlığının basın bilgilendirme toplantılarının bundan sonra Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreteri Tümgeneral Ferit Güler başkanlığında yapılacağı, teknik bilgiler verilmesi gerekmesi halinde de konuyla ilgili diğer daire başkanlarının toplantılara katılacağı bildirildi.

POLİSLERİN İFADELERİNİN ALINMASI TAMAMLANDI
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, ''İrtica ile Mücadele Eylem Planıyla'' ilgili olarak ''gerçeğe aykırı belge düzenlemek''ten yürüttüğü soruşturma kapsamında, belgenin bulunduğu büroda arama yapan polislerin ifadelerinin alınmasının tamamlandığı öğrenildi.

Memur Suçları Soruşturma Bürosu Savcısı Abbas Özden, ''Ergenekon'' soruşturması kapsamında tutuklanan avukat Serdar Öztürk'ün bürosundan çıkan belgeyle ilgili olarak büroda çalışan 2 avukat ile arama sırasında Ankara Barosunu temsilen bulunan bir avukatın ifadesini daha önce ''tanık'' sıfatıyla almıştı.

Savcı Özden, geçtiğimiz günlerde büroda arama yapan polisler ile büronun bulunduğu bina görevlisi bir kişinin daha ifadesine başvurdu.

Soruşturma kapsamında, gelecek günlerde Öztürk'ün bürosunda çalışan bir kişinin de ifadesinin alınması, Öztürk'ün avukatlarının soruşturmaya ilişkin taleplerinin ise bunun ardından değerlendirilmesi bekleniyor.

Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığınca belgeyle ilgili yürütülen soruşturma, ''böyle bir belgenin mevcut olmaması, fotokopideki imzanın sahibi Albay Dursun Çiçek'e ilişkin delil bulunmaması'' nedeniyle takipsizlikle sonuçlanmıştı. Askeri savcılık, konu hakkında adliye mahkemelerinin yetkili olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı da vermişti.

Soruşturma dosyası, önce İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına, buradan da ''yetkisizlik'' kararıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmişti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da avukat Serdar Öztürk'ün bürosundaki aramada bulunduğu iddia edilen ''İrtica ile Mücadele Eylem Planı'' adlı belgeye ilişkin, ''gerçeğe aykırı belge düzenlemek'' suçu kapsamında soruşturma başlatmıştı.