Artvinliler endişeli

Artvinlilere göre memlekette Kürt sorunu yok. Diyorlar ki; "Bakın şu inşaat ihalelerini alan firmaların çoğu Kürt yurttaşlarımızın şirketleri. Ekonomide, siyasette, sanatta ayrımcılık yapılmıyorsa nerede yapılıyor ki ayrımcılık?"

Cuma 05.09.2009
Güncelleme: Cumartesi 05.09.2009
ABONE OL
Karadeniz'in doğudaki son kenti Artvin. İlçesi Hopa deniz kıyısı ama Artvin daha içerlek yerde. Dağların arasında döne kıvrıla çıkıyorsunuz varmak için. İnsanı da dağlar gibi dirençli, sağlam, güçlü. Dahası son derece konuksever ve renkli insanlar Artvinliler. Geleneksel olarak sosyal demokrat bir yapının hâkim olduğu kentte CHP'li belediye başkanı Emin Özgün'ün 3'üncü kez üst üste kazanmasının temelinde de bu yatıyor. Baraj inşaatlarıyla dev bir şantiye haline gelen Artvin'de yaşayanlar için memlekette Kürt sorunu filan yok. Diyorlar ki; "Bakın şu inşaat ihalelerini alan firmaların çoğu Kürt yurttaşlarımızın şirketleri. Ekonomide, siyasette, sanatta ayrımcılık yapılmıyorsa nerede yapılıyor ki ayrımcılık?" Dizinin bu son bölümünde belediye başkanı başta çok kişiyle konuştum. Küçük örnekler sunarsam şunları söylediler:

Emin Özgün (Artvin Belediye Başkanı): Ben de Artvin açılımı istiyorum. Dağların arasında kaldık, kapalıyız. Fenerbahçe'nin Emre'ye, Alex'e transfer ücreti olarak verdiği paralar ortada. 6-7 milyon Euro. Benim yıllık belediye bütçem 10 trilyon. Böyle haksızlık olur mu? Bakın tepemizde kargalar dönüp duruyor ben kargaları mı yöneteceğim bu parayla?

Ömer Yılmaz (İşadamı): Ülke bölünmesinin birinci ayağı diyorum. Bor madeni ve toryum madeni üzerine düzenlenen uluslararası bir oyundur. Bor İç Anadolu, Toryum Güneydoğu'da. Emperyalist güçler bu iki madeni aynı sınırlar içinde bırakmak istemiyor, temel sorunumuz bu. Kürt sorunu yoktur. Kürtler her şey yapabiliyor ülkede. Cumhurbaşkanı bile oluyor, vergi rekortmeni olacak kadar geniş iş hacimleri oluyor. Kavga madenler üzerine inşa ediliyor.

Sıtkı Kahvecioğlu (Vakıf Başkanı): Ben yıllarca noterlik yaptım. Aileden de kalan mal mülkü hayır işlerine harcamak istedim. Bu nedenle vakıf kurdum. Mesela dağlarımızın zirvesinde kayak merkezi yapıyoruz orada çok güzel bir dağ pansiyonu yapıp armağan ettim. Bir öğrenci yurdu, Bayraktepe tesisi, atış poligonu gibi yerler yapıyoruz. Eğitimsizlik baş belasıdır. Kürt sorunu filan değil de cehalet sorunu vardır memleketimizde. Bunu çözersek her sorun kendiliğinden çözülür.

"ÇÖZÜM YERİ MECLİS'TİR"
Ege'den İç Anadolu'ya, Orta Karadeniz'den Doğu'ya pek çok il gezip izlenimlerimi aktarmaya çalıştım size. Sadece idarecilerin, adı öne çıkanların değil sokaktaki vatandaşın da görüşlerini paylaşmaya çalıştım günlerdir. Tekrar tekrar o konuları irdeleyecek değilim. Tek söyleyebileceğim "açılım" konusunun vatandaşın da gündeminde önemli bir yer işgal ettiği. Çoğu zaman memleket meselelerine kayıtsız kalmakla eleştirdiğimiz sokaktaki adam da bu konuyu fazlasıyla önemsemiş konuşuyor tartışıyor, umudu ve endişelerini dile getiriyor. Sevindirici olan ise herkesin tek bir ağızdan "çözüm yeri Meclis'tir" demesi. Yani sorunun demokrasi içinde çözülmesini önermeleri gerçekten de olgunluk, sağduyu ve tutarlılık göstergesi. Şimdi izninizle "ara veriyor" önümüzdeki günlerde Doğu ve Güneydoğu izlenimlerini aktarmak için "kar toplamaya" yola çıkıyorum.