Deprem dört gün önceden bilinecek

İstanbul Üniversitesi yer, hava ve toprak hareketlerini izleyerek depremi haber veren sistem geliştirdi. Doç. Dr. Gündoğdu: Ciddi sonuçlar aldık

Pazar 06.09.2009
Son Güncelleme: Pazar 06.09.2009
ABONE OL
İstanbul Üniversitesi (İÜ) tarafından geliştirilen sistemin depremi dört gün önce haber verdiği açıklandı. Sistemle ilgili Çanakkale, Bursa ve Nilüfer ilçesi ile Bakırköy ve Çınarcık'ta istasyonlar kuruldu. Şimdi de birinci derece deprem kuşağında bulunan Tekirdağ'ın Marmara Ereğlisi ilçesinde istasyon kurulacak. İÜ Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, İÜ'nün Depremi Önceden Belirleme Sistemi geliştirdiğini ve son derece ciddi sonuçlar aldıklarını bildirdi. Gündoğdu, sistemin bağlı bulunduğu bilgisayara yer, hava ve toprak hareketi verilerini aktararak çalıştığını, hareketlerin üniversitedeki merkezden 24 saat süreyle aralıksız izlendiğini söyledi.

'SIĞ DEPREMLER TESPİT EDİLİR'
Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, şöyle konuştu: "Fay hattındaki hareketlerle, toprak, su ve havadaki hareketleri sürekli izleyerek bölgenin deprem haritasını oluşturan bu sistem, depremi 4 gün önce haber veriyor. Bu sistem Türkiye'de ilk başta bazı bilim adamları tarafından ciddiye alınmadı. Sistem hakkında bilgi verdiğimiz insanlar, (Japonlar bile depremi önceden tespit edemiyor) dediler. Ancak, Türkiye'de meydana gelen depremler 'sığ' olarak adlandırdığımız, 50-60 kilometre derinde olan hareketler. Bunun için tespitler yapabilmek mümkün. Japonya'daki depremler ise yerin 300-400 kilometre altından geliyor.'' Sistemle ilgili Çanakkale, Bursa ve Nilüfer ilçesi ile Bakırköy ve Çınarcık'ta istasyonlar kurulduğunu bildiren Gündoğdu, hareketliliğin, İstanbul'daki merkezden izlendiğini ve dört gün sonra olacak depremin şiddetini burada belirleyerek, ilgili birimlere haber verildiğini kaydetti. Sistemi birinci derece deprem kuşağındaki Marmara Ereğlisi ilçesine de kurmak istediklerin kaydeden Gündoğdu, "Belediye başkanıyla görüştük. Olumlu cevap verdi'' dedi. Gündoğdu, bir çok Avrupa ülkesinin, Türkiye'de kullanılan deprem uyarı sistemini örnek aldığını da bildirdi.