'Vali-de hanım'

Trabzon Valisi Recep Kızılcık'ın eşi Sema Hanım, Batman'dan sonra eşinin atandığı Trabzon'da da yaptığı hayır işleri nedeniyle "ana" ve "vali" kelimelerinden türetilen "Vali-de Hanım" diye tanımlanıyor

Sema Kızılcık, Trabzon Valisi Recep Kızılcık'ın eşi. Trabzon'da kısa zamanda çok sevilmiş, hamarat, yardımsever, paylaşımcı ve çağdaş biri o. İktisat Fakültesi mezunu ama neredeyse tek kişilik dev bir sivil toplum kuruluşu gibi olabilmeyi kendi işine tercih etmiş. Şimdi Başbakanlık Müsteşarı olan Efkan Ala'dan sonra Batman'da iz bırakmak müşkül iş. Lakin Dr. Recep Kızılcık eşi Sema Hanım'ın da büyük desteğiyle bunu başarmış. Kızılcık ailesi son kararnameyle Trabzon'a atanmış ve kolayına kimseye paye vermeyen Trabzonluların da gönlünü fethetmişler. Söylediğim gibi; bu sıcak kucaklayışların ardında çok önemli bir "Vali-de Hanım" faktörü var. Özellikle fakir fukara çocuklara gerçek bir analık örneği veren, bu nedenle hem ana anlamına gelip hem de vali sözcüğünden zekice türetilmiş Vali-de Hanım diye tanımlanıyor Sema Kızılcık. Bakın bu hafta 'mola'da neler konuşuyoruz Vali-de Hanım'la...

Batman'da sizi bizzat izlemedim ama ardınızdan kente gittiğimde hakkınızda harika sözler duydum. Sağolsun o Batmanlı hemşerilerimizin teveccühüdür Savaş Bey.
Trabzon temsilcimiz Ahu Bozlar çok acar, deneyimli ve insan sarrafı kardeşimizdir. O da sizi pek bir övdü. Sabahtan beri de Trabzon'da dolaşırken kıskanmasın ama eşinizden çok sizin adınız ediliyor. (Gülerek) Umarım iyi şeyler söylüyorlardır.
Elbette iyi şeyler söylüyorlar, Batman'da olduğu gibi burada da garip gureba insanlara sahip çıkışınız, eğitime, çocuklara, şehit ailelerine olan yakınlığınız çok hoşlarına gitmiş. Savaş Bey, aslında tanıştığımız, kader birliği ettiğimiz pek çok valimizin eşi de aynı çalışmaları yapıyor. Yine yüzlerce kaymakamımızın eşi, Anadolu'nun her köşesinde, hem eşlerine hem de bölge insanlarına yardım için gönülden ve gönüllü çalışıyor.
Ona inanıyor ve çoğu kez göz tanıklığı da ediyorum. Somut sonuçlar alınınca medya olarak bizim ilgimizi çekiyor. Dilediğinizi sorun yanıtlamaya çalışayım o zaman.

KIZLARIN EĞİTİMİ ÖNEMLİ
Batman'da başlattığınız 'Eğitimde Ben de Varım' adlı proje ile yüzlerce öğrenciye burs sağladınız, spor takımları kurdunuz. Bazen o çocukları aileleriyle birlikte, konakta ağırladınız. Başkaca neler oldu bitti Batman-Trabzon hattında? Burada amaçlanan, çocuklarımızın kendilerine ve geleceklerine güvenir hale gelmelerini sağlamak. O projeyle pek çok evladımız özel okullarda okuma imkânı buldu. Ayrıca burslar kazandılar. Kimi zaman bir veli gibi okullarına gidip öğrencilerin durumunu soruyorum, ailelerini ziyaret ediyorum. Elbette ben bir siyasetçi ya da bürokrat değilim. Eğitim çağında bulunan yoksul çocukların, özellikle kız çocuklarının okullara devamlarının sağlanması ve okullarımızın altyapı ile araç-gereç eksikliklerinin giderilmesine yönelik çalışmalara çok önem veriyorum.
Trabzon'a gelir gelmez bayan meslektaşlarımızı Vali Konağı'na davet edip tanışmışsınız. Bir nevi pozitif ayrımcılık öyle mi? (Gülerek) Öyle sayılır... Çünkü çocuklar, söz konusu olunca biz hanımlar daha duyarlı olabiliyoruz.
Karadeniz insanı zor sever zor beğenir ama bir kez benimseyince de canını verecek kadar sever. Ben de bir Karadeniz kızıyım. Zonguldaklıyım ve bölge insanını iyi tanırım. Umarım bu sevgi kalıcı olur hep birlikte burada da çok iyi şeyler başarırız.

BİRLİKTEN DOĞAN DİRLİK
SEMA Kızılcık anlatmaya devam ediyor: "Batman'dan gelirken çok ağladım. Orada yavrularımı bıraktım da geldim. 'Eğitimde Ben de Varım" projesinde 300 çocuğumuz vardı. Bunların 150'si spor ve sanat dalında eğitim gördü. Her birini 5 yıldızlı otellerde ağırladık. Bazı çocuklara yüzme, bazılarına ise kayak dersi aldırdık. Tabii bunları ben tek başıma yapmadım. Oldukça işadamları ile sivil toplum örgütleri ile bir araya gelerek, neler yapabiliriz diye düşündük. Bu birlik ve beraberlik içinde birçok çocuğun hayatını kurtardık. Recep Bey, Batman gibi yerin ÖSS'deki yüzde 66 başarısızlık oranını yüzde 20'lere kadar düşürdü. Bunlar bir anda olan şeyler değil. Ailelerle ayrı öğrencilerle ayrı görüşüldü. Eğitime seminerlerle destek verdik. Eşim 2.5 yıl Batman'da valilik görevi yaptı. 5 yılda yapılacak işleri Recep Bey 2.5 yılda tamamladı."

BUGÜN NELER OLDU