Asker 'Türk' tanımını çizgi romanla anlattı

Genelkurmay, 'Türklük' kavramıyla ilgili görüşlerini çizgi kitaba taşıdı. Kitapta "Atatürk milliyetçiliği dini, mezhebi, etnik kökeni ne olursa olsun kendini Türk kabul eden herkesi Türk sayar" deniliyor

Pazartesi 07.09.2009
Güncelleme: Pazartesi 07.09.2009
ABONE OL
Genelkurmay Başkanlığı Askeri Tarih ve Stratejik Etüt Başkanlığı (ATESE) siyasetin bugünlerde hararetle tartıştığı "Türk milliyetçiliği"ni çizgi kitaba taşıdı. Kitapta, "Atatürk milliyetçiliği ümmetçiliğe karşıdır. Çağdaş ve laik bir milliyetçidir. Toplumun her kesiminde ulusal kimlik bilincinin canlı tutulmasını ister. Dini, mezhebi, etnik kökeni ne olursa olsun kendini Türk kabul eden herkesi Türk sayar" satırları yer aldı. ATESE, "Atatürk ve Milliyetçilik", "Atatürk ve Cumhuriyetçilik" adlı çizgi kitaplar yayımladı. Özellikle "Atatürk ve Milliyetçilik" başlıklı kitapta Atatürk milliyetçiliğini anlatan satırlar dikkat çekti:
Atatürk milliyetçiliği, kapalı bir toplum anlayışını reddeder ve gerekli durumlarda çağdaşlaşmaya katkı sağlayabilecek başka ülkelerin deneyimlerinden yararlanmayı önerir.
Ümmetçiliğe karşıdır. Çağdaş ve laik bir milliyetçiliktir.
Her kesimde Ulusal kimlik bilincinin canlı tutulmasını ister. Dini, mezhebi etnik kökeni ne olursa olsun kendini Türk kabul eden herkesi Türk sayar.
Vatanı kaybetmek atayı, kendini, evladını, suyunu, ekmeğini, aşını, nefesini hepsinden öte kimliğini kaybetmektir.
Vatansız insanların kimliği yoktur, tutsak ve köleden öte. Özgürlük kara toprağa kanlarını akıtan vatandaşların hakkıdır. Bu uğurda canlarını seve seve verenler. Ölümlerin en kutsalı olan şehit mertebesiyle taçlandırırlar.

'BEN MUSTAFA KEMAL, HAYDİ ÖLDÜR'
Atatürk ve Cumhuriyetçilik kitabında da, Atatürk'ün, "Türkiye'de, bir kimsenin fikirlerini başkasına kabul ettirmeye kalkışacak kimse yoktur ve buna müsaade edilmez. Şüphesiz,fikirlerin ve inanışların başka başka olmasından şikayet etmemek gerekir. Çünkü, bütün fikirler ve inanışlar bir noktada birleşirse bu hareketsizlik ve ölüm belirtisizdir" sözleri yer alıyor. Her iki kitapta da Atatürk'ün İlk meclis, cumhuriyet balosu, yabancı misyon temsilcileriyle yaptığı temaslar, öğrencilerle diyaloglar ve vatandaşlarla konuşmalar yer alıyor. Kitapta, dönem dönem dile getirilen 'Atatürk diktatördü' tartışmasına yer veriliyor. Atatürk'e yaklaşan bir genç, "Paşam, size diktatör diyorlar, ne dersiniz" diye soruyor. Atatürk, gence dönerek, "Ben diktatör olsaydım, sen bana şimdi bu soruyu soramazdın" yanıtı veriyor. Atatürk'e yönelik suiskastlar da çizgiyle işleniyor. Suikastçısıyla yüzleşen Ataürk'ün tabancasını vererek, "Mustafa Kemal benim, haydi öldür" demesi ve suikastçının diz çökerek ağlamaya başlaması anlatılıyor.

Hoşgörü ve Atatürk
ATATÜRK
ve Cumhuriyetçilik çizgi kitabında yer alan "Atatürk'e Göre Hoşgörünün Sınırı" nda da ilginç ifadeler yer aldı. Atatürk, çeşitli çizgiler eşliğinde şu sözleri söylüyor: "Özgür olmak herkesin hakkıdır ve bunun için gerçek özgürlükçüler demokrasiye karşı olanlara da hat ve özgürlükler verilmesini isterler. Fakat demokrasiyi savunanların demokrasiye karşı olanların karşısında elleri ayakları bağlı kurbanlık koyun durumuna razı olacaklarını düşünmek asla doğru değildir."