'Sınırlar açılınca Ani de canlanır'

Newsweek dergisi, Ermenistan sınırının açılması ile, Kars'taki Ani Harabeleri'nin yeniden bir 'kavşak' haline dönüşeceğini yazdı

Pazartesi 07.09.2009
ABONE OL
Newsweek dergisi, Kars'taki eski Ermeni krallığı başkenti Ani (Anı) harabeleri bölgesine hakim olan ıssızlığa vurgu yaptığı makalede Türk ve Ermeni hükümetlerinin yakınlaşma çabalarına da dikkat çekerek "Ani de, inançların ve halkların yoğun bir karışımı idi, bir kavşak, bir buluşma noktası, herkesin eşit durumda olduğu bir yer. Sınırın açılması ile belki dünyanın bu köşesi bir kavşak olmaya yeniden başlar" ifadesini kullandı.

GELECEĞİN ANAHTARI
Derginin son sayısında Owen Matthews imzası ile yayımladığı makalede "Bugün, bir zamanlar Ermeni kültürü beşiği olan yerlerde Ermeni kalmadığını belirterek şöyle yazdı: "Yerliler için asıl önemli olan sınır ticareti, daha ucuz elektrik, turizm ve günlük hayatının sorunları. Diplomasinin unsurları yerli yerine oturuyor: Dostane bir futbol maçı, bunun kadar dostane bir iade maç ve cumhurbaşkanları düzeyindeki ziyaretler. Birkaç futbol maçı, bir halkın öldürülmesini, anılardan tamamen silmez. Ancak belki Ani, geleceğin nasıl görülebileceğinin anahtarını veriyor. Ani inançların ve halkların yoğun bir karışımı idi, bir kavşak, bir buluşma noktası, herkesin eşit durumda olduğu bir yer. Sınırın açılması ile belki dünyanın bu köşesi, ıssız bir kör uç yerine, bir kavşak olmaya yeniden başlar."

Grossman: Mutabakat ABD için büyük haber
ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi ve eski Dışişleri Bakan Yardımcısı Marc Grossman, Türkiye ile Ermenistan arasında ilişkilerin normalleşmesine ilişkin protokollerin paraf edilmesine ilişkin olarak "Bu, Washington'da büyük haber oldu" dedi. Marc Grossman, Amerika'nın Sesi'nin sorularını yanıtlarken "Amerika uzun zamandır bu tür bir uzlaşma sağlanmasını istiyordu" ifadesini kullandı.

Time: Türkiye'nin 'ağır siklet iddiası' güçleniyor
TIME dergisi, Türkiye-Ermenistan sınırının açılmasının, Türkiye'nin "bölgesel siyasi ağır siklet" olma iddiasını güçlendirmeye katkıda bulunacağını belirtti. Dergide yer alan "Türkiye ve Ermenistan: Bir Asırlık Kan Davasında Buzlar Eriyor?" başlıklı analizde görüşleri yer alan Uluslararası Kriz Grubu uzmanı Hugh Pope da, "Hem Türkiye, hem de Ermenistan cesur ve devlet adamına yakışan bir adım attı. Başarılı olursa ikisi kazanacak. Böylece Türkiye, itibarını büyük ölçüde geri kazanabilir" yorumunu yaptı.