'Barış sürecini engellemeyecek'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Hakkari'nin Çukurca ve Siirt'in Eruh ilçelerindeki terörist saldırılarla ilgili, ''Güvenlik güçlerimize, askerimize sıkılan bu kurşunlar hiçbir zaman bizim 72 milyon vatan evladının birliğine beraberliğine yönelik başlattığımız ve sürdürmekte olduğumuz bu süreci engellemeyecektir'' dedi.

Salı 08.09.2009 20:38
Güncelleme: Salı 08.09.2009 21:39
ABONE OL
Başbakan Erdoğan, Hamamönü'ndeki Tevfik Bey Konağı restoranında Sakarya ve Gündoğdu mahalleleri sakinleriyle iftar yaptı.

Yemeğin ardından çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, bugün Çukurca ve Eruh'taki terörist saldırılarda şehit olan askerlerle ilgili bir soru üzerine saldırının detayları hakkında henüz bilgisi olmadığını belirtti.

Şehitlerle ilgili haberin kendilerini üzdüğünü söyleyen Erdoğan, ''Fakat şunu çok açık net ifade etmek istiyorum; bizim güvenlik güçlerimize, askerimize sıkılan bu kurşunlar hiçbir zaman bizim 72 milyon vatan evladının birliğine beraberliğine yönelik başlattığımız ve sürdürmekte olduğumuz bu süreci engellemeyecektir. Biz, bu barış sürecine milli birlik projemizi, demokratikleşme sürecimizi aynı kararlılıkla, başta terör sorunu olmak üzere, sorun alanları üzerinde aynı kararlılıkla devam ettireceğiz'' dedi.

''Bunun bir kardeşlik projesi olduğunu'' ifade eden Erdoğan şöyle konuştu:

''Bu, bizim bir dayanışma projemizdir. Bu, ülkemizin bütün bu sorunlu alanlarını sorunsuz hale getirme veya en az sorunlu hale getirme gayretine yönelik bir projedir ve AK Parti iktidarı olarak, kurulduğumuz andan itibaren programımız içerisinde de buna yönelik çok geniş tespitlerin de yer aldığını ifade etmek istiyorum.

2005 Diyarbakır konuşmamda bu işi tekrar gündeme taşımıştım ve şimdi de yaklaşık 1-1,5 aydır devam eden bu süreçte inşallah bu çalışma başladı ve bu çalışmada biz, tüm siyasi partilerimizle sivil toplum örgütlerimizle akademisyenlerimizle medyamızın görsel yazılı temsilcileriyle 'bu sahada benim de söyleyeceklerim var' diyen herkesle bir konsensüsü oluşturma gayreti içerisindeyiz. Katılanlar olur, katılmayanlar olabilir, ama biz, konsensüsü oluşturmanın gayreti içerisindeyiz ve bu ay sonuna kadar bu çalışmalarımızı hızla devam ettireceğiz. Daha sonra da bu işi Parlamentomuza da bir kapalı oturumla getireceğiz. Bugün Parlamentomuzda Ana Muhalefetle... MHP'nin 'biz kapalı oturuma katılmayız' gibi açıklamalarını duydum. Katılmak da katılmamak da tabii ki onların kendi tercihleridir, ama millet, milletvekillerine Parlamentoya katılma görevi vermiştir. Millet adına olumlu, olumsuz ne söyleyeceklerse orada söyleme görevini vermiştir. Kendi takdirleridir. Biz, katılanlarla Parlamentomuzda bütün düşüncelerimizi en açık şekilde ortaya koyarız. Ve bu süreci nasıl en güzel şekilde tamamlayacağız. Onun bundan sonraki süreci zaten Parlamentodan sonra, çünkü bizim bu konudaki muhatabımız millettir ve milletin vekilleriyle bunları görüştükten sonra da artık belirleyeceğimiz ekiplerimizle beraber de inşallah tüm Türkiye genelinde de bu süreci hızlandıracağız, bu süreci işletmeye başlayacağız.''

TRAKYA'DAKİ SEL FELAKETİ

Silivri ve Saray'daki sel felaketlerine de değinen Başbakan Erdoğan, tüm vatandaşlara geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Şehitlere ve sel felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlara Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyen Erdoğan, şunları söyledi:

''Sel bölgesine yönelik olarak valiliğimize Başbakanlık olarak ilk etapta 250 bin TL gönderdik. Bunlar, karşılıksız olarak vatandaşlarımıza göndermiş olduğumuz desteklerdir. Bundan sonra da yine valilerimiz bu konuda zarar tespitleri yapıp biz de onlara gerekli yardımları, gerekli destekleri süreç içerisinde göndermeye devam edeceğiz. Çünkü zarar tespit çalışmaları bittikten sonra onlar zaten bizimle irtibat halinde olacaktır.''

SORULAR

Erdoğan bir gazetecinin ''bayramdan sonra muhalefet partileriyle bir randevunuz olacak mı?'' sorusu üzerine, ''Onu daha önce söyledim zaten fakat tabii ki şu anda bu tavırlar karşısında benim yapacağım çok fazla birşey kalmıyor. Yine de biz, en azından Ana Muhalefet Partisi'nden bir randevu talebinde resmi olarak bulunacağım'' dedi.

Randevu talebinin ne zaman olacağına yönelik bir soruya Erdoğan, ''Parlamentoya bunu getirmeden önce, bayramdan sonra diye düşünüyorum'' yanıtını verdi.

Erdoğan, ''Size yönelik bazı eleştiriler yapıldı. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusu üzerine de ''O eleştirilere alıştık artık. Ben, dediğim gibi; onların diliyle onların tavırlarıyla, onların depresyonu içerisinde cevap vermeyeceğim'' dedi.

''Randevuyu sadece Ana Muhalefet'ten mi isteyeceksiniz?'' sorusunu Başbakan Erdoğan, ''Evet, MHP bu konuda kararlılığını zaten belirttiği için gerek yok. CHP de bildirdi, ama MHP yazılı olarak bildirdi.

Diğerinden yazılı cevap almadık. Şimdi ben, yazılı olarak randevu talebinde bulunurum, verirlerse ne ala. Vermezlerse de biz yolumuza devam ederiz'' diye yanıtladı.

Erdoğan konuşmanın ardından Hamamönü esnafına ziyaretlerde bulundu.

Başbakan Erdoğan, sohbet ettiği bir esnafın elindeki sigara paketini de aldı.

Bu arada, Erdoğan'ın korumaları çocuklara oyuncak dağıttı.