Erdoğan: Derenin intikamı ağır olur

Başbakan Erdoğan, ıslah çalışmaları için yapmak istedikleri kamulaştırmaların engellendiğini belirterek "Dere yatağına bina yaparsak, intikamı ağır olur" dedi

  1. Haberler
  2. Gündem
Perşembe 10.09.2009 ABONE OL
Yaşanan sel felaketinin ardından İstanbul'a gelen Başbakan Tayyip Erdoğan, olayla ilgili "Yüzyılın felaketi" değerlendirmesinde bulundu. Erdoğan, "Dere yatağına binalar yaparsak unutmayalım ki derenin intikamı ağır olur" dedi. Erdoğan akşam saatlerinde geldiği İstanbul'da AKOM'dan bilgi aldıktan sonra Bayındırlık ve İskan Bakanı Musatafa Demir, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ile birlikte basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, can kayıplarından duyduğu üzüntüyü belirterek "İzahı adeta mümkün olmayan büyük felaketle karşı karşıya kaldık. Bu yüzyılı kapsayan bir olay" dedi.

BEDELİNİ AĞIR ÖDETİYORLAR

Başbakan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin derelerle ilgili ciddi ıslah çalışması bulunduğuna dikkat çekerek, "Eğer İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu derelerle ilgili ıslah projelerini hayata geçirmek istiyorsa ve bazı kamulaştırma çalışması yapılacaksa, kamulaştırma çalışmalarını engelleme gayreti içine girenler bu günü görmeli" dedi. Erdoğan, "Bu günü görmemenin bedelini bize ağır ödetiyorlar" diye konuştu. Erdoğan "Biz üzerimize düşen görevi yapacağız. Örneğin derelerimizin ıslahını gerçekleştireceğiz. Dere yatağında yapılanma yapmayacağız. İmara ters adımlar atmayacağız. Ama kalkar da biz dere yatağına binalar yaparsak ve dere yatağında bu yapılanmaları yaygınlaştırırsak şunu unutmayalım ki dere yatağında akar. Derenin intikamı ağır olur. Bunları hiç unutmayalım. Şu anda olan da budur. Ve dere yatağında akmıştır" dedi.

DÜNDEN BAŞLIKLAR:

* SERVİS MİNİBÜSÜNDE 7 KADIN ÖLDÜ

* İKİTELLİDE YAĞMA

* TEM NEHRİ

* İKİTELLİDE SÜRÜCÜLER KURTARILMAYI BEKLİYOR

* METEOROLOJİDEN YAĞIŞ ALARMI


* ERDOĞAN'DAN İSTANBUL'A 2 MİLYON TL

* İKİTELLİ YOLU ULAŞIMA KAPANDI

* SELDE NELER YAPILMALI

* SEL SİGORTADA EK TEMİNATTIR

* ERDEK VE BANDIRMA'YA UYARI

* SAĞLIK BAKANLIĞI'NDAN UYARI

* İŞTE KAPALI OLAN YOLLAR

* TUZLA'DA SU BASKINI

* İNSANOĞLU ÇARESİZ KALIYOR

* KIZILAY ALARMDA

* SEL MEZARLIKTAKİ CESETLERİ GÖTÜRDÜ

* SEL FELAKETİ BUZDAĞININ GÖRÜNEN YÜZÜ

BUGÜN NELER OLDU