Çatışma değil, pusu

Siirt'in Eruh ilçesinde 7 askerin, yaklaşık 15 PKK'lının kurduğu pusuda, 3 koldan çapraz ateş altında kalarak şehit düştükleri ortaya çıktı. Demokratik açılım tartışmaları nedeniyle çözülme başlayan PKK'da inisiyatife bağlı saldırı talimatı verildi

Cuma 11.09.2009
Son Güncelleme: Cuma 11.09.2009
ABONE OL

Eylemsizlik kararı alarak, 'zorunlu' haller dışında çatışmaya girmeyeceğini açıklayan terör örgütü PKK'nın, Siit'in Eruh ilçesinde 7 askeri pusu kurarak şehit ettiği ortaya çıktı. Askerlerin PKK'lılar tarafından gündüz vakti izlenmeye alındığı ve 10 metre mesafeden 3 koldan çapraz ateşe alınarak şehit edildikleri belirlendi. 6'sı ölü ele geçen 15 teröristin yaptığı bu saldırının talimatını geçen yıl bir hava saldırısında ölümden kıl payı kurtulan Fethi Şarlatan'ın verdiği öğrenildi. Pusu öncesi, Görendoruk Jandarma Karakolu'na yakın bölgede belirlenen bir grup teröristin yoğun telsiz konuşmaları tespit edildi. Teröristlerin bölgede kış üstlenmesi için erzak, ilaç ve lojistik malzeme taşıdığı belirlenince Jandarma Özel Harekat birlikleri bölgede arama tarama faaliyeti yapmak üzere Çırav Dağı'na sevk edildi. Operasyonu fark eden PKK'lılar yüklü miktardaki erzak, ilaç, giyecek ve mühimmatla gizlenemeyip bölgeden fazla uzaklaşamayınca güvenlik güçlerini izlemeye aldı. Yaklaşık 15 kişilik terörist grup 3 noktada pusuya yattı. Teröristler kendilerine 10 metreye kadar yaklaşmasını bekledikleri askerlerin üzerine önce el bombaları attı, ardından 3 koldan kurşun yağdırdı. 7 asker şehit olurken, çıkan çatışmada 6 terörist ölü ele geçti.

EYLEM TALİMATI

Pusunun talimatını Şırnak'ın Bestler-Dereler bölgesinde korumalarıyla faaliyet yürüten PKK'nın sözde Botan Saha sorumlusu Sabri Tendürek kod adlı Fethi Şarlatan'ın verdiği belirlendi. Teslim olan 2 PKK'lı ile ilgili soruşturma dosyasına yansıyan bilgilere göre, 43 yaşındaki Şarlatan'ın Siirt ve Şırnak kırsalındaki tüm teröristlere, operasyonlara çıkan güvenlik güçlerine yönelik mutlak suretle eylem yapılması talimatını verdiğini, aksi taktirde bölgede kış üstlenmesi ve barınma şansına sahip olamayacaklarını bildirdiği tespit edildi. Şarlatan, demokratik açılım süreciyle birlikte artış gösteren örgütten kopmalar ve moral bozukluğunun önüne geçmek için eylemlerin tırmandırılması uyarısı da yaptı. Jandarma İstihbarat'ının "Gizli" ibareli bir raporunda da, PKK'nın 150 üst düzey sorumlusunun katılımıyla 11-24 Ağustos 2009'da Kandil'de yapılan toplantıda Öcalan'ın yol haritasının dikkate alınmaması halinde özellikle Türkiye-İran-Irak sınır hattındaki bölgede karakol baskını tarzında büyük eylemler yapılması kararı alındığı belirtildi. Pasiflikle suçlanan Bahoz Erdal'ın yerine getirilen Suriye uyruklu Sofi Nureddin ile Şahin Cilo'nun özellikle Türkiye'deki örgüt sorumlularına kendi inisiyatifleriyle eylem yapmaları yönünde talimat verdikleri bildirildi. Öte yandan hafta başından bu yana son 4 gün içinde Siirt, Hakkari ve Van'daki çatışmalarda şehit sayısının 11'e çıktı.

1000'E YAKIN PKK'LI
İSTAHBARAT raporunda, PKK'nın 21 Mart'tan bu yana eylemsizlik kararı aldığını açıklamasına rağmen bu süre zarfında Türkiye'ye Irak ve İran sınırından çok sayıda silahlı grubu geçirdiği belirtildi. Rapora göre, bölgelerde bulunan terörist sayısı; Siirt-Şırnak kırsalında yaklaşık 400, Tunceli kırsalında 300, Diyarbakır-Bingöl-Erzurum kırsalında 250, Batman-Bitlis kırsalında 150, Hakkari kırsalında ise 400 terörist olarak verildi. Çukurca'da dün çakın çatışmada ise iki törörist öldürüldü.