Minibüsteki yedi ölüm için iki kişi tutuklandı

Pameks Giyim Sanayisi'nin servis minibüsünde ölen 7 kişiden 4'ü toprağa verildi. Şirketin sahibi ve idare âmiri tutuklandı

Cuma 11.09.2009
ABONE OL
İkitelli'de 7 kişiye mezar olan servis minibüsünün üzerine çıkarak hayatını kurtaran Gülsüm Şenkoğlu, "Şirket servis minibüsü yerine yük minibüsü gönderdi. Arkadaşlarım çığlıklarla yardım istiyorlardı. Ancak araca dolan suya karşı koyamadılar" dedi. Minibüsünün bağlı olduğu Pameks Giyim Sanayisi'nin sahibi Mehmet Cevdet Karahasanoğlu, şirketin idari amiri Ferit Göncü ve şoför Mehmet Oğur dün adliyeye sevk edildi. Mahkeme tarafından sorguları yapılan Karahasanoğlu ve Göncü tutuklanarak cezaevine gönderildi. Şoför Oğur ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Pameks Tekstil Firması'nda 5 yıldır çalışan Gülsem Şenkoğlu yaşadıklarını dakika dakika anlattı. Servis aracının ön koltuğunda oturduğu için ölümden kurtulduğunu söyleyen Şenkoğlu, şöyle konuştu:

"PANİKLEYİP BOĞULDULAR" "
Olay sabahı çok yağmur vardı. İşyeri bizim için yük taşıyan aracı göndermişti. Bahçe kapısından içeri girdiğimizde yerde 30 santim su vardı. Servisin arka tarafında oturan arkadaşlar ayaklarında terlik olduğunu söyleyerek 'Yağmur biraz dinsin. Sonra servisten inelim' dediler. Arkadaşlar sel sularını göremiyordu. Bir anda gelen su baskını her tarafı doldurdu. Sular yükseldi ve suların aracın içine doldu. Şoför aracın üzerine çatısına çıktı. Sonra da bizi çıkardı." Arkadaşlarının paniklediğini söyleyen Şenkoğlu, "Servis şoförü bizi dışarı çıkarmaya çalıştı. Bu esnada arkada oturanlar panikle kendilerini atmak istedi. Bir kişi çıkarken diğerleri suya kapıldı" dedi. Minibüste can veren 7 kadından birbirleriyle arkadaş olan Özlem Ünal (18), Güldane Çiftçi (23), Naciye Karadeniz (47) ve Bircan Karataş'ın (21) cenazeleri, gözyaşlarıyla yan yana toprağa verildi. Diğer minibüs kurbanları Nebahat Salkım, Nuriye Can ve Altın Yüksek'in cenazeleri ise memleketleri Çorum, Zonguldak ve Sinop'a gönderildi. Gözyaşı döken aileler, çocuklarının çalıştığı Pameks Tekstil Şirketi'ne tepki gösterdi. 3 gün önce işe başlayan Güldane Çiftçi'nin babası Sürmeli Çiftçi, "Kızım ekmek parası için çalışıyordu. Servis olmayan bir araca bindirdiler. Kızımın ölümüne sebep oldular. Bu canların hesabını kime verecekler" dedi. Pameks Giyim Sanayisi'nden yapılan açıklamada olay günü meteorolojinin yağmur uyarısı nedeniyle fabrikaya yürüyüş mesafesinde olan çalışanları için araç ayarlandığı belirtildi. Açıklamada, " Ailelerimizin acılarını hafifletmek için ne gerekiyorsa yapacağız" denildi.