Askeri mahkeme talebi reddedildi

Şırnak'taki faili meçhuller nedeniyle hâkim karşısına çıkan Albay Temizöz'le birlikte 7 kişinin mahkemeye çıktığı davada sanık avukatları davanın askeri mahkemeye gönderilmesini talep etti. Mahkeme talebi kabul etmedi

  1. Haberler
  2. Gündem
Cuma 12.09.2009 ABONE OL
CİZRE'DE yapılan kazılarda kemiklerin bulunmasının ardından tutuklanan ve Şırnak'ta 1993-1995 arasında işlenen 20 faili meçhul cinayetle ilgili olarak eski Kayseri İl Jandarma Alay Komutanı Albay Cemal Temizöz ve eski Cizre Belediye Başkanı Korucubaşı Kamil Atak'ın da bulunduğu 7 sanığın yargılandığı dava Diyarbakır'da başladı. Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada sanık avukatlarının "Dava askeri mahkemeye gönderilsin" isteği reddedildi.

KELEPÇESİZ GETİRİLDİ

Duruşmada tutuklu sanıklar albay Temizöz, korucubaşı Atak ile korucu oğlu Temer Atak, itirafçılar Abdulhakim Güven, Hıdır Altuğ ve Adem Yakın hazır bulundu. Duruşmada söz alan Temizöz'ün avukatları, suç yerinin Silopi ile Cizre olması nedeniyle, dosyanın "yetkisizlik kararı" verilerek 7'nci Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi'ne gönderilmesini istedi. Ancak, istek reddedildi. Yoğun güvenlik önlemleri altında adliyeye getirilen sanıklar arka kapıdan içeri alındı. Tutuklu Temizöz duruşmaya kravatlı siyah bir takım elbise ile katıldı. Albay'a duruşma salonuna kadar bir binbaşı ve bir üsteğmen eşlik etti. Temizöz, duruşma salonuna kelepçesiz getirildi. Savcı, gizli tanıkların dinlenmesini, kemiklerin DNA sonuçlarının beklenmesini ve öldürülen 20 kişinin yakınlarının bilgisine başvurulmasını talep etti. Sanık avukatları savcının sorgu tamamlanmadan talepte bulunmasının hak ihlali olduğunu öne sürdü. Sanık avukatı M. Savaş Oğuz, "Burada yargılanan PKK'lı değil, silahlı kuvvetlerin seçkin bir subayıdır" dedi. 11 saat süren duruşmada zaman zaman sanık avukatlarıyla müdahil avukatlar arasında polemik çıkması üzerine, mahkeme başkanı, sadece Temizöz'ün ifadesi alınabildiği için diğer beş sanığın ifadeleri için duruşmayı 18 Eylül'e erteledi.

BUGÜN NELER OLDU