Haber turu!

Cumartesi 12.09.2009
Güncelleme: Cumartesi 12.09.2009
ABONE OL
'Lokal olarak afet bölgesi ilanedebiliriz'
BAŞBAKAN
Erdoğan, İstanbul'da sel felaketinin meydana geldiği bölgeyi lokal olarak Bakanlar Kurulu Kararı ile afet bölgesi ilan edebileceklerini belirtti ve "Buralarda her türlü yıkımı yapabiliriz. Yasanın bize verdiği yetkiler var" dedi. Cuma namazını Sultanahmet Camii'nde kılan Erdoğan çıkışta Baykal'ın "İstanbul afet bölgesi ilan edilsin" sözüne tepki göstererek "Bakın afet bölgesi demek, oradaki yaşam koşullarını ortadan kaldırmak demek, orada yaşam olmayacak demektir. Bizim böyle bir şeyi ilan etmemizin bir anlamı yok" dedi. Erdoğan, Mimarlar Odası'nın yaptığı "Ayamama Deresi'nin çevresindeki yapılaşmanın 1997'den sonra arttığı" yönündeki açıklamaya da tepki gösterdi. Erdoğan, "Benim dönemimde Ayamama Deresi'nin kıyısında böyle bir müsaade söz konusu değildir" diye konuştu.
Mesut ER


Orta ve ağır hasar görenler afetzede
İSTANBUL Valisi Muammer Güler, Bayındırlık ve İskan Bakanı'nın onayı ile İstanbul ve ilçelerinde meydana gelen selin, "genel hayata etkileri" kapsamında değerlendirilmesinin kararlaştırıldığını açıkladı. Vali Güler, "Bunun anlamı şudur: Hasar tespit işlemleri sonucunda afetten dolayı ağır ve orta derecede hasar gören konut ve işyerleri ile bundan sonra yapılacak incelemelerde aynı oranda etkilendiği tespit edilenler de afetzede olarak tanımlanacak. Bu doğrultuda gerekli kanuni işlemler uygulanacak" dedi. Güler yeni sağanak yağış ile ilgili olarak da "Vatandaşlar zorunlu olmadıkça özel araçla yola çıkmasınlar. Toplu taşıma araçlarını kullanmalarını öneriyoruz" diye konuştu.

Selden toprak kaydı 100 mezar tahrip oldu
İSTANBUL Habipler'deki Cebeci Mezarlığı'nda sel sonrası gerçekleşen toprak kayması nedeniyle yaklaşık 100 mezar tahrip oldu. 2. ve 5. kısımlarda dağılan mezarlardan çıkan kemikler toplanarak boş alana topluca defnedildi. Mezarlıklar Müdürü Adem Avcı, "Mezarların tamamını başka bir yere taşıyacağız. Daha sonra burayı yeşillendirip tabii mezarlık ilan edeceğiz'' diye konuştu. Avcı, bunun için ailelerin izninin alınması gerektiğini vurguladı.

Dila'nın babası: Umudumu yitirmedim
SALİMPAŞA'DA meydana gelen selde kaybolan 2 yaşındaki Dila'nın babası Muharrem Manav "Benim kızım ölmedi. Bir yerde beni bekliyor. Görgü tanıkları birinin bir bebeği sudan çıkartarak bir tekneye koyduğunu söyledi. Umudumu yitirmedim hiç. Dila'yı kaybetsem de cesedini bulup cenazesini kaldırmak yerini belirlemek istiyorum"dedi
.SABAH


Belediye 'üst katlara çıkın' anonsu yaptırdı
İSTANBUL'DA ilçe belediyeleri kendi imkânları çerçevesinde önlemler almaya başladı. Beykoz Belediyesi de Göksu Deresi ve çevresindeki bağlantı noktalarında oluşabilecek su taşkınlarına karşın bir yandan sokaklara afişler astı, bir yandan da anonslar yaptı. Öte yandan İSKİ, dün gece için beklenen yağış uyarısının dikkate alınmasını dere yataklarına yakın yerde oturanların yağış geçene kadar bölgelerinden ayrılmalarını ve alt katlara girmemelerini istedi .
Erdoğan YAPIK