İşte Çemişgezek modeli bir 'açılım'

Tunceli'nin Çemişgezek ilçesi halkı, ırk, dil, din, mezhep ayrımı gözetmeden huzur içinde yaşıyor. Belediye Başkanı, "Açılımda bizim model uygulansın" diyor

Tunceli'den taze çıktım yola. Elazığ'a giden en kısa güzergâh Pertek'ten geçermiş. Oraya varacak, nehri 'makineyle' geçip, karşı kıyıya ulaşıp, 45- 50 dakika kadar da araba sürersem 'Elaziz'de olacakmışım. Yolu böyle tarifleyen Seyyit Amcaya takılıyorum usuldan: "Dersim'in altı kelek. Pertek'e gidek gelek" diyorlar. O altı yama lastikli keleklerle mi geçeceğim Keban suyunu a Seyit Amca? - Yoooh!.. Allah vekil çok şahane 'farıbut' var Zevzekliğim üstümde ya: - Sarı dut mu? - Sarı dut degil oglum farıbut farıbut. - Haa feribooot!.. Tamam Seyit Amca. Allah'a emanet kal, hoşçakal. Gülerek el ediyor ardımdan... Efsaneler nehri Munzur'u soluma alıp, Anadolu'nun bu belki en muhteşem amma dehşetli hüzünlerle dolu bölgesinden döne kıvrıla ilerliyorum. Az uz gidiyorum ki bir yol ayrımı. Sol Pertek- sağ Çemişgezek gösteriyor. Şu Çemişgezek'i hep duyarım ama göremedim bir türlü, eh gitsem baksam ya. Hem 20 günde yaptığım 4500 kilometre yanında 66 kilometre nedir ki?

EDİTÖR KORKUSU

Daha da detay yazsam sayfa editörü "uzun" diye atacağından 'direkman' kente sokuyorum mevzuu ve kendimi. Hatta dağlardaki göz göz mağaraları, muhteşem dutlukları, kaya keçilerini, 'teke zortlatmalarını', yamaç keklikliklerini (hepsi kınalı), bisikletli çocuk ordularını, her biri bin matrak, yüz bin sokulgan, sıcak, yalın ahbaplardan oluşan ahali muhabbetlerini de atlıyorum. Medar-ı iftiharlık dedikleri TEKYA Park'ın içinde, AKP'li belediye Başkanı Metin Levent Yıldız'la olan sohbete giriyorum şindik.
Çemişgezek deyince hep bir bıyık altı gülmesi gelir bize. Amma ayıp etmişiz yeni anladım başkan. - Buraya gelen herkes bunu söyler Savaş Abi
Nereden geliyor bu çemişlik? - (gülerek) Söylerken bile utana sıkıla söylüyorsun abi. Sanki ayıp bir şey gibi ama öyle değil. Çemiş yemişten geliyor. Yemişlerin yani meyvelerin kurusuna çemiş deriz biz. Zamanında Selçuklu ordusuna çuvallar dolusu çemiş vermiş atalarımız. Özellikle de dutun, incirin buradakinden iyisi bulunmaz hiçbir yerde. Dünyaca meşhur pekmezi pestili saymıyorum bile.
Bunca eski bir yerleşim yani? - Binlerce yıllık geçmişi var da uzun iş anlatması. 1881 tarihinde Dersim vilayeti teşkil edilmiş, Çemişgezek de kaza yapılıp Hozat Merkeze bağlanmış. Şimdi Tunceli'ye bağlıyız ama Elazığ daha yakın diye ağırlıklı ilişkilerimiz orayla.

"SAĞDUYUYLA BECERİLDİ"
Siyasete fazla girmek istemem de Tunceli'ye bağlı ilçede AKP Belediye Başkanı ilginç geldi bana. DTP buralarda güçlü çünkü. - Buralarda CHP güçlüydü aslında. Ama 2 dönemdir DTP onlardan çok bize yakın durdu. Buraya bir kısa dönem hariç terör, bozgunculuk, tatsızlık, rahatsızlık girmedi şükür.
Nasıl becerildi bu? - Sağduyuyla becerildi. Dışarıdan bilinmiyor ama buranın halkı son derece kültürlü, bilgili, bilinçlidir. Ortak akıl hüküm sürer burada. Aşiretçilik yapılmaz. İnsanlar parti, ırk, dil, mezhep ayrımı gözetmez asla. Bak 2 bayan zabıta oturuyor karşı masamızda. Biri Alevi kızı diğeri Sünni. Çocukluktan beri en yakın iki arkadaştır onlar. Nüfusun yüzde altmış beşi Sünni, yüzde otuz beşi Alevi. Bir gün olsun sorun çıkmadı ama. Çok güzel bir Cem evi yaptık, görebilseniz keşke.
Siz "açılım" denen şeyi çoktan kotarmışsınız valla. - Çok güzel söylediniz Savaş Abi. Açılımda Çemişgezek Modeli uygulansın diye öneriyoruz herkese.
2 dönem başkanlıktan önce ne işle iştigaldiniz acep? - LPG konusunda işletmeciydim
Sormam kabahat. Şehre böyle bol 'gaz vermenden' belliydi başkanım (gülüşmeler)