Zengin çocukları yoksulun aksine otoriteden sinmiyor

Pazar 13.09.2009
Güncelleme: Pazar 13.09.2009
ABONE OL
"Kore gibi kültürlerde yetişen pilotlar hata yapmaya meyillidir" demekle otoritenin insanları hata yapmaya zorladığını mı kastediyorsunuz?
Toplumun kültürel inanışları nasıl davrandığımızı ve neyi başarabileceğimizi etkiliyor. Astların üstlerine birşey söylemeye çekindiği kültürlerde iletişim zor. Hiyerarşi yüzünden birçok uçağın düştüğü Güney Kore'de, Kore Havayolları, pilotlarının kültürel zihin yapısını eğitimle değiştirmeyi başardı. Bundan alınacak ders: Kültüre dikkat edersek ve eksiklikleri giderirsek insanların işini daha iyi yapmasını sağlayabiliriz.

En şaşırtıcı savınız şu: Zengin çocukları ana-babalarından teşvik görüyor ve başarı oranları gayet yüksek oluyor. Otorite figürlerini nasıl aşacaklarını öğreniyor. Bunu biraz daha açıklar mısınız?
Bu, "ortaklaşa yetiştirme" denilen bir kavram. Sosyologların gözlemlerine göre, üst orta sınıf aileler çocuklarını yoksul ailelerden çok farklı biçimde yetiştiriyor. Zengin ana-babalar çocuklarının yaşamına fiilen müdahale ediyor, zihinsel gelişimine bilfiil yön vermeyi ve yetişkinler aleminin kurallarını ve uygulamalarını öğretmeyi görev sayıyor. Böylece zengin çocukları büyüdüğünde muazzam bir avantaja sahip oluyor. Yetişkin dünyasıyla başa çıkma konusunda bu eğitimi almamış çocukların aksine, zengin ailelerin çocukları otoriteden sinmiyor.