'Adım gizli kalsın' diyen tümgeneralin şehide vefası

3.5 yıl önce şehit düşen uzman çavuşu, komutanı unutmadı. Tümgeneral, şehidin oğlunu Darüşşafaka'ya kaydettirdi ve belediyeden kira yardımı için girişimde bulundu

  1. Haberler
  2. Gündem
Pazartesi 14.09.2009 ABONE OL
Şırnak'a bağlı Bestler Dereler bölgesinde 2006 yılı nisan ayında çıkan çatışmada şehit düşen Jandarma Uzman Çavuş Bahattin Kalaycı'yı, birlik komutanı unutmadı. Şimdi tümgeneral olarak İstanbul'da önemli bir görevde bulunan komutan, şehidin 9 yaşındaki oğlu Metehan'ın Darüşşafaka İlköğretim Okulu'na kaydolmasını sağladı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'la da temasa geçen komutan, aileye kira yardımı için ön ayak oldu. Birliğinde görevli Kalaycı'nın şehit düşmesinin ardından ailesine özel ilgi gösteren tümgeneral, "İyilik gizli kalmalı" diyerek adının yazılmamasını istedi. Darüşşafaka Lisesi mezunu olan eski Birinci Ordu Komutanı Orgeneral Ergin Saygun'un geçen ay gerçekleştirilen devir teslim töreninde Darüşşafaka Cemiyeti yönetimiyle temasa geçen tümgeneral, şehidin oğlunun okula alınması için ricacı oldu. Cemiyet yönetimi, konuyu görüştü ve komutana dönerek kayıt sürecinin bitmesine rağmen okula kabul edildiğini bildirdi. Adana'da şehit ailesiyle temasa gecen tümgeneral, küçük Metehan'ın İstanbul'a gelmesine ve okula kayıt ettirilmesine yardım etti. Şehit Kalaycı ile aynı zamanda hemşeri olan tümgeneral, geçen pazartesi Darüşşafaka Eğitim Kurumları'nın açılış törenine de gelerek Metehan'a hep yanında olacağına dair söz verdi. Komutan ve eşi, sarıldıkları Metehan'dan da başarılı olacağı sözü aldı. İstanbul Maslak'taki okuluna gelen küçük Metehan ise kampusu beğendiğini ve hemen futbol takımına seçildiğini anlattı. Metehan, geçen pazar günü okulda yapılan "Yuvaya Dönüş" adlı şenlikte babası şehit olduğunda annesinin karnında 7 aylık olan 3.5 yaşındaki kız kardeşi ve annesiyle buluştu. Metehan, uzun süre kız kardeşine sarıldı ve annesine kendisinin yokluğunda "Bakkala kimin gideceğini" sordu. Hülya Kalaycı, Metehan'ın kız kardeşine çok düşkün olduğunu ve en çok ondan ayrılmaya zorlandığını anlattı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin uygun konut bulup kira yardımı yapacağı şehit eşi Hülya Kalaycı, halen kızıyla Adana'da oturuyor.

ÖVÜNÇ MADALYASI SAHİBİ
Şehit Jandarma Uzman Çavuş Bahattin Kalaycı, Bestler Dereler bölgesinde bir grup PKK'lının çember altına alındığı operasyon sırasında açılan ilk ateşte Uzman Çavuş İsa Çiçek ile birlikte şehit olmuştu. Şehit düştüğünde 35 yaşında ve 12 yıllık kıdemli Uzman Çavuş olan Kalaycı için daha sonra ailesine Devlet Üstün Hizmet Madalyası verilmişti.

BUGÜN NELER OLDU