Bakan Eroğlu taşkın eylem planını açıkladı

Çarşamba 16.09.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 16.09.2009 19:15
ABONE OL
Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, 2010 yılında taşkınlarla ilgili seferberlik başlattıklarını anlatarak, 400 milyon TL'lik bir bütçenin olması halinde Türkiye'de bulunan dere yataklarının ıslahının gerçekleşeceğini söyledi.

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, DSİ Genel Müdürlüğü'nde hükümetin ele aldığı Taşkınlarla Mücadele Seferberliği konulu basın toplantısı yaptı. Eroğlu, Türkiye'de bugüne kadar taşkınlarda 448 kişinin öldüğünü hatırlatarak, zarar gören alanın yaklaşık 500 bin hektar ve maddi olarak zararın ise 2 milyar dolar olduğunu kaydetti.

Eroğlu, hükümet olarak taşkınların sebepleri konusunda Bakanlar Kurulu'nda araştırma yaptıklarını hatırlatarak, "Ben şunun üzerinde durmak istiyorum. Taşkınların sebepleri nedir? Birincisi aşırı ve şiddetli yağışlardır. Giresun'da, İstanbul'da taşkınlar meydana geldi. Şunu gördük ki toplam yağışın üçte biri 48 saatte düşmüştür. Özellikle dere yataklarında tekniğe aykırı menfez ve köprü yapılmaktadır. Giresun'da dere yataklarına çöpler doldurulmuş, bu çöpler vahşi şekilde depolanmış, yağış nedeniyle de taşkına sebep oldu. Dere yatağına kanalizasyon şebekesi döşenmiş, belediyenin yaptırdığı uydurma bir uygulamadır" dedi.

Bakan Eroğlu, DSİ'nin bugüne kadar 473 taşkın tesisi yaptığını belirterek, barajların ve göletlerin taşkın kontrol etmekte kullanılmasının mümkün olacağını kaydetti. "Bütün tedbirleri aldığımızı iddia edemeyiz" diyen Bakan Eroğlu, şöyle devam etti:

"Mühendislikte bütün hesaplar belli bir risk faktörüne bakılarak yapılır. Ondan sonraki kısımlarda ise bu binaların zarar göreceğini kabul ederiz. Biz genelgeden bir ay önce yeni bir genelge gönderdik. Buna da atıfta bulunarak, İçişleri Bakanlığı vasıtasıyla genelge yeniden hazırlandı ve gönderildi. DSİ tarafından koruma çalışmaları yapılıyor, yapılacak. Biz şu anda hazırlıklara başladık. 2010 yılında tamamen taşkınlara ayıracağız. Dere yataklarının ıslahında, en önemli konulardan birisiyle
ağaçlandırmadır. Yağışlar çıplak olursa yağan yağmur hemen akışa geçmekte, ardından taşkınlara sebep olmaktadır. Özellikle yamaçların ağaçlandırılması, erozyon kontrol önlemlerinin alınması önemlidir. Derelerdeki imar ve kadastro durumunu gözden geçireceğiz. Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde derelerin ıslah ve bakımı Su ve Kanalizasyon idareleri tarafından, belediye sınırları haricinde ise DSİ tarafından yapılacak."


"2010 YILI TAŞKIN KONTROL SEFERBERLİĞİ BAŞLIYOR"
Taşkın kontrol seferberliğinin başladığını söyleyen Bakan Eroğlu, bakanlık olarak meteoroloji tarafından meteorolojik modelleri uydu ve erken uyarı sistemiyle gerçekleştireceklerini ifade etti.

Eroğlu, Türkiye geneline 6 adet meteoroloji radarı kurulacağını anlatarak, ilçeler dahil olmak üzere 200 adet meteoroloji gözlem istasyonu kurulacağını belirtti. Erken uyarı modelini geliştireceklerini aktaran Eroğlu, "Bütün havzalarda mevcut taşkın risk haritalar veriler çerçevesinde güncellenmesi gerçekleşecek. 81 ilde derelerin DSİ tarafından bakımı yapılacak. Dere yataklarında her türlü işlemde DSİ'nin görüşü alınacak. Taşkın koruma tesislerinin işletme tebliği var. Taşkın koruma kurullarının aktif olarak çalışmasını sağlayacak raporlarını talep edeceğiz. 2010 yılını taşkından korunma yılı ilan edildi. Dere yataklarını takip edeceğiz. Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla dere yataklarını kısa zamanda ıslah edeceğiz. 400 milyon TL'lik sütçe olması halinde dere yatakları ıslahı biter. Tek korkumuz dere yataklarında işgallerin kaldırılmasıdır" diye konuştu.

Dere yataklarının ıslahı gündeme geldi mi? şeklindeki soruya Bakan Eroğlu, "Gündeme geldi. Dere yataklarının fiilen işgal edilmesi ve bunların kaldırılması gerekiyor. Tarih vermek için çalışmaların bitmesi gerekiyor. Dere yataklarının ıslahı için öncelikle kritik yerlerden başlayacağız" yanıtını verdi.

'İstanbul'da yaşanan sel felaketinden dolayı belediyelerin ihmali var mı?' şeklindeki soru üzerine Eroğlu, Silivri'de yaşanan olayı örnek göstererek şöyle konuştu: "Silivri'deki durumu gördüm. Derelerde geçmiş yıllarda Mimar Sinan'ın yaptırdığı 4 gözlü köprüsü varmış. 2 köprü iptal edilerek yüksek binalara müsaade edilmiş. Bir önceki belediyenin yaptığı çok büyük hatadır. Mimar Sinan orada hesap ederek 4 gözlü köprü yapmışsa biz 6 gözlü yapmamız gerekiyor. Selin maliyetinin belirlenmesi için Bayındırlık Bakanlığı hasar tespiti çıkarıyor."

'Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün İstanbul'da yaşanan sel felaketini önceden uyardı mı?' yönündeki soru üzerine Eroğlu, "Meteoroloji Genel Müdürlüğü hava konusunda tüm birimleri uyarıyor. Yağış şiddeti hakkında kesin bilgi vermek garanti değil. Mesela Ankara için yağış yağacağını tahmin ettik. Ancak beklenen yağış gelmedi. Bu konuda belediyelere, vatandaşlara, DSİ'ye görev düşüyor. Devletin bütün imkanları seferber edilmiştir. Seferberlik ederek bütün kuruluşları harekete geçirmek istiyoruz" dedi.

https://www.sabah.com.tr