Cem Garipoğlu'na tecrit

Cuma 18.09.2009 10:20
Güncelleme: Cuma 18.09.2009 16:47
ABONE OL
Münevver Karabulut'un katil zanlısı Cem Garipoğlu, dün gece çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafından ceza kanunundaki karşılığı ağırlaştırılmış müebbet hapis olan, "canavarca his sahikiyle çocuğa karşı adam öldürmek" suçlamasıyla tutuklanarak Maltepe Çocuk Tutukevi'ne konuldu.

Liseli Münevver Karabulut'un katil zanlısı Cem Garipoğlu'nun, tutuklu bulunduğu Maltepe Cezaevi'nde birkaç gün daha karantinada kalabileceği öğrenildi. Tek kişilik karantinada kalan Garipoğlu'nun, birkaç gün sonra normal koğuşa alınabileceği ifade edildi.

Garipoğlu'nun da aralarında bulunduğu mahkumlar için dün akşam tas kebabı, pilav ve üzüm, sabah kahvaltısında çay, peynir, tereyağı ve reçel,öğle yemeğinde ise peynirli makarna, barbunya ve çorba çıktığı öğrenildi.



VALİ GÜLER: YARDIM ALMIŞ

İstanbul Valisi Muammer Güler, Münevver Karabulut cinayetinin katil zanlısı Cem Garipoğlu'nun 197 gün boyunca polis takibinden kaçmasının, yardım aldığının göstergesi olduğunu söyledi. Katil zanlısına yardım etmenin suç olduğunu vurgulayan Güler, yardım yapanların TCK'ınn 282 ve 283. maddelerine göre ceza alacağını aktardı.

İstanbul Valisi Muammer Güler restorasyonu tamamlanan Ayasofya Müzesi padişah türbelerinin açılış töreninin ardından basın mensuplarının Münevver Karabulut cinayetiyle ilgili sorularını cevapladı.

Cinayetin firari şüphelisinin yakalanıp çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandığını hatırlatan Vali Güler, bundan sonraki aşamaların adli konular olduğunu vurguladı. Cem Garipoğlu'nun dışarıda bulunduğu sürede nerede, nasıl saklandığı ve yurt dışına çıkıp çıkmadığı konusunda spekülasyonlar yapıldığına dikkat çeken Güler, "Cumhuriyet Savcısı tarafından ifadesi alındı. Basına yanısıyan kısmından anlıyoruz. Bir yere götürüldüğünü ve nasıl barındırıldığı ile ilgili araştırma yapılacak. Yakalanmamasına yardımcı olanlarla ilgili Türk Ceza Kanunu'nun 282 ve 283. maddelerine göre gereken yapılacaktır. Ancak bu kadar, 197 gün boyunca polisin takibine takılmamış olması, yakalanamaması, bir yerde gizlenmiş olması kendisine önemli bir yardımın yapıldığını göstermektedir ve bu bir suç teşkil eder bunu kim yapmıştır. Bunlarla ilgili çalışmayı sürdürüyoruz. " şeklinde konuştu.

Garipoğlu'nun teknolojik olarak takibinin yapılamayacağı bir ortamda saklandığına dikkat çeken Vali Güler, "Tabi bu psikolojik olarak da kolay değil. Böyle bir olayı saklamak da kolay değil. Hem saklanan açısından hem de saklayan açısından kolay değli. Mutlaka polisin takiben düşeceği kaçınılmazda. Ama hukuki sorumluluğun kendilerine hatırlatılmış olması ve kamuoyunda yaratılan bir baskı ile de teslim edilmesini sağlamıştır." diye konuştu.

Cem Garipoğlu'nun teslim olması süreciyle de ilgili açıkalamada bulunan Vali Güler, Garipoğlu'nun kendi isteğiyle teslim olmadığını, teslim olmaya zorlandığını belirtti. Güler, herhangi bir pazarlığın da söz konusu olmadığını vurguladı.

CEM GARİPOĞLU'NUN AVUKATI NE DEDİ?

Tutuklanarak Maltepe Cezaevi'ne konulan Münevver Karabulut cinayetinin zanlısı Cem Garipoğlu'nun avukatı Aytekin Kaya, cezaevi önünde açıklama yaptı. Kaya, Garipoğlu'nun yakalanmasının ardından uzun bir ifade süreci yaşandığını belirtti. Avukat Kaya, sürecin bundan sonra daha hızlı ilerleyeceğini ifade ederek "Adalete güveniyoruz" dedi.

Münevver Karabulut'un katil zanlısı Cem Garipoğlu, çıkarıldığı nöbetçi mahkemece tutuklanarak Maltepe Ceza ve İnfaz Kurumu'na konuldu. Garipoğlu'nun avukatı Aytekin Kaya, cezaevi önünde açıklama yaptı. Artık iddianamenin hazırlanmasını bekleyeceklerini söyleyen Kaya, müvekkilinin yakalanmasının ardından uzun bir ifade süreci yaşandığını belirtti. Adalete güvendiklerini söyleyen Aytekin Kaya, sürecin bundan sonra daha hızlı ilerleyeceğini düşündüğünü ifade etti.

Soruşturmayı yürüten iki savcının da Garipoğlu'nun yaşına uygun yöntem izlediğini aktaran Kaya, müvekkili Cem Garipoğlu'nun çok yorgun ve uykusuz olduğunu dile getirdi.

Cem Garipoğlu'na sabırlı ve sakin olmasını söylediğini kaydeden Avukat Aytekin Kaya, Cem Garipoğlu'nun "Abi keşke ben ölseydim" dediğini aktardı. Kaya, anne ve babasının Cem Garipoğlu'nun bunalım yaşamasından endişe ettiklerini de sözlerine ekledi.

GECEYİ KARANTİNA ODASINDA GEÇİRDİ

Maltepe Cezaevi'ne konulan Cem Garipoğlu, geceyi karantina odasında geçirdi. Garipoğlu'nun davranışlarında bozukluk gözlenmesi halinde ertesi gün tek kişilik koğuşa konulacak. Normal olması halinde ise diğer çocuk mahkumların bulunduğu koğuşa alınacak. Cem Garipoğlu, 18 yaşını doldurduktan sonra başka bir cezaevine gönderilecek.

CEVAP BEKLEYEN SORULAR

CİNAYETİN işlendiği gece eve gelen polis ve jandarmanın elinden nasıl kurtuldu?
197 gün boyunca nerede saklandı ve kimler yardım etti?
BU süre içinde kimlerle, nasıl temas kurdu?
TESLİM olması kendi tercihi miydi, yoksa birileri tarafından ikna mı edildi?
BİR pazarlık süreci işledi mi?
TESLİM olmak için seçilen tarih ve yerin özel bir anlamı var mı?
AVUKATIYLA nasıl irtibat kurdu, kimler aracılık yaptı?
SAÇ tıraşı olmasına rağmen sakalları neden uzundu?

GARİPOĞLU TUTUKLANARAK CEZAEVİNE GÖNDERİLDİ VİDEO

LİNÇ EDİLMEK İSTENDİ - VİDEO

GARİPOĞLU'NUN İLK GÖRÜNTÜLERİ - VİDEO

ÇOCUK ŞUBEDEN ÇIKARILIŞI VİDEO

AVUKATI BÖYLE KONUŞTU - VİDEO

MÜNEVVER'İN BABASI: 3 GÜN ÖNCEDEN BİLİYORDUM - VİDEO

İLGİLİ HABERLER

Gerekçe: Canavarca cinayet

Kamera görüntüleri incelemeye alındı

Burada dürüm sucuk yedi

'Çarşı Mağazası yanında buluştuk'

Amcası: Gündem olmak istemiyorum

'3 milyon' pankartı gerginlik yarattı

'Artık yargıyı takip edeceğiz'

Onlar gibi sakallı yakalandı

En fazla 14 yıl 6 ay cezaevinde yatacak

Cem'in soruşturmasını iki savcı yürütecek

18'ini doldursaydı polis sorgulayacaktı

'Asıl davamız şimdi başlıyor'

'Sıra, onu saklayan kimse onlara geldi'