TSK, tezkerenin uzatılmasını istedi

Cuma 18.09.2009 13:33
Güncelleme: Cuma 18.09.2009 13:40
ABONE OL
Türk Silahlı Kuvvetleri, Irak'ın kuzeyine askeri operasyona izin veren ve 17 Ekim'de sona erecek tezkerenin süresinin yeniden uzatılmasını istedi.

Tuğgeneral Gürak, Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'nda gerçekleştirilen basın toplantısında, sınır ötesi operasyonlara dair Tezkere talebinin 14 Eylül'de Başbakanlığa gönderildiği öğrenildi. Gürak, toplantıda patriot füzelerine ilişkin basında yeralan haber ve iddiaları değerlendirdi. Uzun menzilli hava savunma füze sistemi projesine ilişkin yaşanan süreci anlatan Gürak, batarya halinde kullanılan bu silahların araştırılması halinde Yunanistan'ın da sahip olduğunun görüleceğini de söyledi.

Türkiye olarak 4 batarya tedarik edileceğini ve gerçek rakamın ihale pazarlığında ortaya çıkacağını belirten Gürak, bunun da yaklaşık maliyetinin 1 milyar dolar civarında olacağının değerlendirildiğini kaydetti. Projenin ihtiyaç duyulan mali kaynağının Savunma Sanayi destekleme Fonu ve devlet firma kredisi ile 6 yılda içerisinde karşılanacağını vurgulayan Gürak şunları kaydetti: "Bazı medya organlarında çıkan 7.8 milyar dolar ifadeleri Türkiye açısından doğru değildir. Çünkü ABD Savunma Bakanlığı'nca yapılan kongre bildiriminde, ihtiyaç 13 batarya belirtildiği için maliyet olarak da 7.8 milyar dolar ifade edilmiştir. Yine iddia edildiği gibi bu füzeler belli bir ülkeye karşı değildir. Mobildirler ve her cephede kullanılabilirler". DTP Hakkari Milletvekili Hamit Geylani'nin "Türkiye'nin başında üç bela var. Başbuğ, Baykal ve Bahçeli. Her nedense bu üç bela da 'B' harfiyle başlıyor" sözleriyle ilgili olarakta bu açıklamaların suç unsuru oluşturduğu ve savcıların harekete geçtiği kaydedildi.