Avşar sözlerinin arkasında

Salı 22.09.2009 21:56
Güncelleme: Salı 22.09.2009 21:57
ABONE OL
Hülya Avşar, röportajda söylediklerinin sonuna kadar arkasında olduğunu söyledi. Kin ve nefret uyandırmakla suçlanmasına tepki gösteren Avşar, ''Feci, çok ayıp bir şey. Bunun ucu düşünce özgürlüğüne değiyor bence.'' dedi.

Kızı Zehra ile birlikte Ankara'dan İstanbul'a gelen Hülya Avşar, Atatürk Havalimanı'nda gazetecilerin Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hakkında "halkı kin, nefret ve düşmanlığa tahrik ettiği" iddiasıyla açtığı soruşturmayı değerlendirdi. Şaşkınlıklar içinde olduğunu belirten sanatçı, ''Şaşkınlıklar içerisindeyim. Yaptığım röportajın sonuna kadar arkasındayım. Bu sebepten dolayı beni savcılığa vermiş olmaları açıkçası bende şaşkınlık yarattı. Sonuna kadar mücadele edeceğim.'' diye konuştu.

Soruşturma açılmasını hakaret olarak algıladığına işaret eden Avşar, şöyle devam etti: ''Ülkesinin sanatçısına kin ve nefret, insan düşmanına bile bu sözleri kullanamaz. Bırakın ki sanatçısına kullanıyor. Feci, çok ayıp bir şey. Bunu hakaret olarak kabul ediyorum. Kendimden ve söylediklerimden o kadar eminim, fark etmiyor. Adalete sonuna kadar güveniyorum. Kesinlikle bu işten ne demek istediğimi doğru düzgün anlatarak çıkacağına inanıyorum.''

Ünlü sanatçı, kendisinin de yaşananlara ilişkin dava açıp açmayacağı sorusuna şu an böyle bir şey düşünmediğini vurguladı. Soruşturma sonunda dava açılırsa 4,5 yıla kadar yargılanacağı hatırlatılması üzerine Avşar, ''Böyle bir şey için yargılanacaksam yargılanırım, fark etmez. Şu başıma gelen meseleyi hiç önemsemiyorum. Çok fazla ciddiye almak da istemiyorum. Bunun ucu düşünce özgürlüğüne değiyor bence.'' karşılığı verdi.

Hülya Avşar hakkında, gazeteci Devrim Sevimay'a verdiği röportajda söylediği "Ben sonuna kadar Türk'üm, ama bu Kürtleri yok saymak, onlara etnik baskı yapmak anlamına gelmemeli." sözlerinden dolayı soruşturma başlatılmıştı.