Avşar'a 'açılım' şoku

Salı 22.09.2009 12:08
Güncelleme: Salı 22.09.2009 13:05
ABONE OL
"Kürt açılımı" ile ilgili değerlendirmeleri nedeniyle ünlü sanatçı Hülya Avşar hakkında soruşturma açıldı.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, "Kürt açılımı"na ilişkin değerlendirmeleri nedeniyle sanatçı Hülya Avşar hakkında, "Halkı kin, nefret ve düşmanlığa tahrik ettiği" gerekçesiyle soruşturma başlattı.

ÇGD'DEN HÜLYA AVŞAR'A DESTEK

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Genel Başkanı Ahmet Abakay, "Kürt açılımı' hakkında açıklama yapan Hülya Avşar hakkında "Halkı kin, nefret ve düşmanlığa tahrik ettiği" iddiasıyla soruşturma açılmasına tepki göstererek "Hülya Avşar röportajında, farklı kökenlerden geldikleri için anne-babasını reddettiğini mi açıklasaydı, salt bu nedenle onlardan nefret ettiğini mi söyleseydi? Savcı bunu mu bekliyordu?" diye sordu.

Abakay, Hülya Avşar hakkında soruşturma açılmasını değerlendirdi. Hülya Avşar'a açılan davanın, topluma, "her şeyi konuşamazsın" ya da "konuşma" tehdidi olduğunu ifade eden Abakay, Hülya Avşar'ın röportajında Türkiye'deki pek çok ailede yaşanan etnik ayrılıklı gerçeği, bilinen bir durumu hatırlattığını ve konuşmasının barışçı bir içeriğe sahip olduğunu belirtti.

"Hülya Avşar röportajında, farklı kökenlerden geldikleri için anne-babasını reddettiğini mi açıklasaydı, salt bu nedenle onlardan nefret ettiğini mi söyleseydi? Savcı bunu mu bekliyordu?" diye soran Abakay, Avşar'ın söylediklerinin barışçı ve birleştirici olduğunu, asıl bölücü ve kışkırtıcı olanın bu soruşturmanın açılması olduğunu söyledi. Abakay, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu davada Hülya Avşar toplumu tehdit için araç olarak kullanılıyor. "Kızım sana söylüyorum, gelinim sen anla' düşüncesiyle tüm topluma tehdit amaçlanıyor. Aynı şekilde, gazeteci Devrim Sevimay'ın görevini engelleme, otosansüre zorlama girişimidir. Böylesine doğal bir röportaj hakkında dava açan savcılar, Cumhuriyet Gazetesi'ni, gazetecileri yasa ve Anayasa dışı yollarla dinleyenleri bulup dava açma, cezalandırma konusunda kılını kıpırdatmıyorlar. Daha iki gün önce Milliyet muhabiri ve Derneğimizin Genel Sekreteri Namık Durukan'ın Kürtler konusundaki bir haberi için dava açtılar. Gazeteciye , "bu konularda haber yapma' dediler. Bu davalar Türkiye'nin içte ve özellikle uluslararası demokratik kamuoyunda itibarını sarsıcı bir durum yaratıyor. Savcılarımızın, yargıçlarımızın, Avrupa İnsan hakları Mahkemesi anlayışını, içtihatlarını dikkate almaya, önemsemeye ihtiyacımız var."