'Büyük potansiyel harekete geçiyor'

Ziyaret ettiği baba ocağında SABAH'a konuşan İKÖ Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, İslam dünyasında önemli bir dönüşüm yaşandığına dikkat çekti

  1. Haberler
  2. Gündem
Salı 22.09.2009 ABONE OL
İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, İslam dünyasının önemli bir dönüşüm yaşadığını belirterek; "Büyük potansiyel yavaş yavaş harekete geçiyor" dedi. İhsanoğlu, Türkiye'nin G-20 içindeki 3 İKÖ üyesi ülkeden biri olduğunu hatırlatarak, "Kavgaları bitirir, enerjimizi rekabete harcarsak kısa sürede ilk 10'a gireriz" dedi. Baba ocağı Yozgat'ı ziyaret eden Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, SABAH'ın sorularını yanıtladı. İhsanoğlu, "Bugün İslam dünyası önemli bir dönüşüm yaşıyor. Bu dönüşüm içinde İslam Konferansı Örgütü de öncü rol oynuyor. Bir miğfer rolü oynuyor, bir odak noktası teşkil ediyor. Bu değişim içinde, ekonomik iş birliği, ticareti artırma, insani yardımlaşma var. Büyük potansiyelin yavaş yavaş harekete geçtiğini görüyoruz" diye konuştu. İslam Konferansı Örgütü'ne üye 3 ülkenin, dünyanın en büyük 20 ekonomisi (G-20) arasında yer aldığını hatırlatan İhsanoğlu, "Bu üç ülke; Türkiye, Suudi Arabistan ve Endonezya. Biz bu üç ülkenin 20'lerde değil ilk 10'da olmasını istiyoruz" dedi.

DÜŞMANLIK DOSTLUĞA DÖNÜŞTÜ

Türkiye'ye yönelik mesajlar da veren İhsanoğlu, ülkenin iç kavgalara harcadığı enerjiyi kalkınmaya harcaması gerektiğinin altını çizerek şunları söyledi: "Kalkınmamızı hızlandırırsak, kavgamızı yok edip, onun yerine iç barışı kurarsak ve enerjimizi iç kavgalarda değil, dış rekabette kullanırsak çok yakın bir zamanda ilk ona girebiliriz. Çünkü potansiyel sahibiyiz. Bu topraklar çok münbit (verimli) topraklar. Toprakların altı zengin ve stratejik konumdayız. İnsanımızın kalitesi yüksek. Gayretli, çalışkan bir millet ve genç nüfus var. Millet olarak layık olduğumuz yere geleceğiz. Türkiye stratejik konumu ve büyüyen ekonomisi ile önem kazanmaktadır. Ayrıca bu gün komşuları ile olan münasebetlerini düşmanlıktan dostluğa dönüştürmüş bir ülke olarak ileri bir noktada. O bakımdan çok daha iyi bir noktaya geleceğiz."

BUGÜN NELER OLDU