Savcı işin içinden çıkamadı

Rezidans cinayetinde davayı açan savcı, suçu birbirlerine atan Hasan Haybetli, İsmail Onur Özbizerdik ve Bülent Zara'dan hangisinin tetiği çektiğinin belirlenmesini mahkemeye bıraktı

Salı 22.09.2009
Güncelleme: Salı 22.09.2009
ABONE OL
İstanbul Fulya'daki rezidansın 22'nci katında, işadamı Fatih Edremit'in öldürülmesiyle ilgili tutuklanan sanıklar Hasan Heybetli, İsmail Onur Özbizerdik ve adamı olduğu öne sürülen Bülent Zara hakkında "kasten adam öldürmek"ten müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldı. Savcı, iddianamesinde suçu birbirlerinin üzerine atan 3 sanıktan birinin cinayeti işlediği kanaatine varıldığını belirtti, ancak tetiği çekenin kim olduğuna mahkemenin karar vermesini istedi. İddianameye göre, 22 Haziran günü saat 12.45'te sanık İsmail Onur Özbizerdik ve Bülent Zara rezidansa geldi. Dündar Kılıç'ın torunu olan Özbizerdik'in yemek daveti üzerine saat 16.00'da Hasan Heybetli geldi. Rezidansın güvenlik kameraları bu gelişleri kaydetti. Fatih Edremit'in 245 numaralı dairesindeki buluşmada sohbet edildi, yemek yenildi. Bu sırada Fatih Edremit, Bülent Zara ve yeğeni İsmail Edremit'i yandaki 297 numaralı yazıhaneye gönderdi. Dairede başbaşa kalan Fatih Edremit, Onur Özbizerdik ve Hasan Heybetli kokain içmeye başladı.

'ASLI'YI NEDEN TOKATLADIN?'
Bir süre önce tanışıp samimiyetlerini ilerlettikleri anlaşılan Edremit, Özbizerdik'e kız arkadaşı Dr. Aslı Berke'yi neden tokatladığını sordu, ardından, buna engel olmayan Bülent Zara'yı cezalandırmayı düşündüğünü, bu nedenle kendisini yan odaya gönderdiğini söyledi. Özbizerdik ise birkaç kez konuyu kapatmasını rica etti, ayrıca Zara'nın yanında çalıştığını ve gerekiyorsa kendisinin cezalandıracağını belirtti. Tartışma uzayınca Edremit sinirlendi, elindeki bardağı masaya vurarak kırdı. Sesi duyarak gelen Zara'nın da içeri girmesinin ardından 3 şüpheli arasında kalarak tabancayla vurulan Fatih Edremit, 23 Haziran'da kaldırıldığı hastanede öldü.

BİRBİRLERİNİ SUÇLADILAR

Gözaltına alınan sanıklardan Bülent Zara ifadesinde, Hasan Heybetli'yi suçladı. Zara, Edremit'in bardağı kırması üzerine sinirlenen Heybetli'nin tabancasıyla 4- 5 el ateş ettiğini söyledi. Zara'yı destekleyen İsmail Onur Bizerdik de Edremit'i, Heybetli'nin vurduğunu, silahı da önce Zara'ya sonra da kendisine vermek istediğini, ancak kabul etmediklerini öne sürdü. Heybetli ise Özbizerdik'in tokat meselesinden tartıştığı Edremit'e silah çekmesi üzerine odadan çıktığını, asansöre bindiğinde birkaç el silah sesi duyduğunu iddia etti.

SAVCI: TAKDİR MAHKEMEYE AİT
Şüphelilerin suçu kabul etmediği belirtilen iddianamede, birinin ateş etmesi sonucu vurulma olayının gerçekleştiği ve yaralıyı bu şekilde bırakarak gittikleri anlatıldı. İddianamede, şöyle denildi: "Bu şekilde şüpheliler suçu birbirlerininin üzerine atmışlardır. Şüphelilerin olaydan sonra birbirlerine yardım edip öldürme eylemine katıldıkları kanaatine varılmıştır. Tüm şüphelilerin birlikte suçu kasten işledikleri, kullandıkları içki ve kokainin kendilerinde yarattığı anormal hallerin etkisi olduğu açıktır. Delillerin takdiri mahkemeye aittir."