"Cem dinlenmiş ve sakalları tıraşlı"

Çarşamba 23.09.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 23.09.2009 16:56
ABONE OL
Liseli Münevver Karabulut'u öldürdüğü iddiasıyla tutuklu bulunan Cem Garipoğlu'nu ziyaret eden avukatı Aytekin Kaya, diğer tutuklular için ne uygulanıyorsa, müvekkilli için de aynı şartların uygulandığını belirterek, "Kendisini sakalları tıraşlı ve dinlenmiş gördüm" dedi.

Öğle saatlerinde Cem Garipoğlu'nun tutuklu bulunduğu Maltepe Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ne gelen Avukat Aytekin Kaya, içeriye yaklaşık 1.5 saat kaldı. Bu sürenin sadece 15 dakikasında müvekkili ile görüştüğü öğrenilen Kaya, çıkışta basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Ramazan Bayramı dolayısıyla açık görüş hakkı bulunan Garipoğlu'nu, ailesinden ziyaret eden olmadığını belirten Kaya, "Soruşturma gizli. Basında 'çocuk' ifadesi çok yer aldı. Bu terminoloji, ceza hukukunun terminolojisi, biz de bunu kullanıyoruz. Bu bir terim ve bu terimi koyan ben değilim. Bundan sonraki süreç umarım daha sağlıklı yürür. Dosya içeriği ile ilgili bilgi vermem yasal değil, mümkün değil" dedi. Kaya, yargının kararını gazete ve televizyonlarda yer alan haberlere göre değil, dosya içeriğine göre vereceğinin altını çizerek, en sağlıklı şekilde sonuca ulaşılacağından endişe duymadığını belirtti. Sürecin kendiliğinden devam ettiğini ifade eden Avukat Aytekin Kaya, "Sıkıntılı bir şey şimdiye kadar müşahede etmedim. Sadece
tanımlarla ilgili endişemi dile getiriyorum. Müvekkilin tek başına kalıyor. Gözlem altında. Bundan yana bir endişemiz yok. Diğer tutuklular için ne uygulanıyorsa, müvekkilim için de aynısı uygulanıyor. Olağanüstülük yok. Onun durumunda başka tutuklular da var. Bugüne kadar da neticesi böyle vahim olan suçlarla ilgili şüpheliler memleketimizde yargılandı. Bu, bir şekilde hepimizin gündeminde. Bu da aynı şekilde yürüyecek, sonuçlanacak" şeklinde konuştu. Basın mensuplarının ısrarlı soruları üzerine, müvekkili ile sadece 15 dakika görüşebildiğini ifade eden Avukat Kaya, "Kendisini daha dinlenmiş gördüm. Hiçbir talebi yok. Sakalları tıraşlıydı. Diğer tutukluların istifade ettiği her şeyden o da istifade ediyordur" açıklamasında bulundu.