Çocukluğunu anlattı

Perşembe 24.09.2009
Güncelleme: Perşembe 24.09.2009
ABONE OL

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, New York Devlet Üniversitesi Levin Enstitüsü'nde "Medeniyetler İttifakı'' konulu bir konuşma yaptı. Çocukluğunda yaşadığı sıkıntıları anlatan Erdoğan, "Ayrıştırmak, farklılaştırmak, bölmek, yıkmak kolay olandır. Zor olan yapmaktır, inşa etmektir, bir arada tutmaktır'' dedi. Erdoğan şu mesajları verdi:
Farklılıkları zenginlik olarak görmek ve o şekilde değerlendirmek gerekiyor. Nefret gibi, öfke gibi ön yargı, aşağılama, horlama gibi yaklaşımlar radikal akımlara ve tabii ki teröre zemin hazırlıyor. Farklılıkları adeta teröre zemin olarak gördüğümüzü biz kendi ülkemizde de yaşıyoruz. Biz de son 25 yıl içerisinde yaklaşık 6 bin şehit verdik. Bunun yanında vuruşmalarda 30 bine ulaşan bir ölüm hadisemiz var. İşte biz bütün bunların karşısında ortak değerleri, evrensel ve insani değerleri, ortak bir gelecek inşa etme idealini korumak zorundayız.
(New York'ta yaya olarak 15 dakikada gidilebilecek mesafenin araçla yarım saatte zor gidildiğini belirtip) Ben çok fakir bir ailede büyüdüm. Bizim kendi özel arabamız yoktu ve okulum 30-40 dakika mesafedeydi. O yolu küçük Tayyip olarak ben yaya gider gelirdim, annem de elimden, kolumdan tutmazdı ve ayakkabılarım delik deşikti. Yağmurda, çamurda, kışta ayaklarımın kızardığını bilirim. Şimdi biz çoluğumuza çocuğumuza o ayakkabıları layık görmüyoruz, çok daha farklı bir noktadayız. Bununla böyle olsun demiyoruz. Şüphesiz ki daha iyi ama daha iyi olmalıyız. Daha iyi olması için tüketim ekonomisi ile verim ekonomisini dengelememiz lazım.
Masaya oturmadan sorunların çözülmesi mümkün değildir. 20. yüzyıl insanlık tarihinin belki de en yıkıcı yüzyılı olmuştur. 21. yüzyılın da aynı akıbete uğramasını istemiyorsak, şimdi el ele verme zamanıdır.