Amca Garipoğlu serbest bırakıldı

Cem Garipoğlu'nun babasının şoförlüğünü yapan Ahmet Batur'un verdiği ifade sonrası gözaltına alınan Hayyam Garipoğlu, serbest bırakıldı.

Cumartesi 26.09.2009 00:00
Son Güncelleme: Cumartesi 26.09.2009 18:31
ABONE OL
Münevver Karabulut cinayetinin katil zanlısı Cem Garipoğlu'na firarı sırasında yardımcı oldukları öne sürülen kişilere yönelik başlatılan çalışma kapsamında gözaltına alınan iş adamı Hayyam Garipoğlu, mahkemece serbest bırakıldı.

Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Faruk Erşen Yılmaz'ın tutuklanması istemiyle İstanbul Nöbetçi 4. Asliye Ceza Mahkemesi'ne gönderdiği Garipoğlu, burada yeniden yapılan sorgusunun ardından suçun mahiyeti ve delil durumu dikkate alınarak, tutuksuz yargılanmak üzere salıverildi.Sultanahmet'teki İstanbul Adalet Sarayı'nda soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Faruk Erşen Yılmaz tarafından yaklaşık 1,5 saat süreyle sorgulanan Garipoğlu, tutuklanması istemiyle nöbetçi mahkemeye sevkedilmişti ancak daha sonra serbest bırakıldı.

Münevver Karabulut cinayetine ilişkin gözaltına alındıktan sonra mahkemece serbest bırakılan Hayyam Garipoğlu, ''Ben adalete, hukuka inanan bir insanım. Burada yine adalet ve hukuk gerçekleşmiştir'' dedi.

Serbest bırakıldıktan sonra Sultanahmet'teki İstanbul Adalet Sarayı'ndan çıkan Garipoğlu, kendisini bekleyen basın mensuplarına yaptığı açıklamada, farklı bir suçlamayla buraya geldiğini ve kamuoyunun gündemine gelen bu olayla ilgisi olmadığı için serbest kaldığını belirtti. Garipoğlu, ''Ben adalete, hukuka inanan bir insanım. Burada yine Allah'a şükür ki adalet ve hukuk gerçekleşmiştir'' dedi.

Bir gazetecinin cinayet sürecinde ilginç olaylar yaşandığını söylemesi üzerine Garipoğlu, ''Bu olayın neresi ilginç? Bir kişi bu cinayeti işlemiş, çok kötü bir şey yapmış ve sonra kendisi gelmiş teslim olmuş. Şimdi cezasını çekecek. Bu olayın ilginçliği, gizemliliği nerede?'' şeklinde konuştu.

Garipoğlu, ''Emniyette, iş adamı olduğu için kendisine komplo yapıldığı'' şeklinde verdiği ifadesinin hatırlatılması üzerine de ''Bizim bir sürü rakiplerimiz var. Bunlardan biri tarafından organize edilmiş olabilir, dedim'' yanıtını verdi.

Olayla ilgili herkesin varsayımlarla konuştuğunu belirten Garipoğlu,cinayet günü evinde olduğunu ve bu konuda şahitlerinin de bulunduğunu ifade etti. Garipoğlu, Cem Garipoğlu'nun babası Nida Garipoğlu'nun da haksız bir şekilde hapiste olduğunu ancak en kısa sürede cezaevinden çıkacağına inandığını kaydetti.

''BÜTÜN AİLEMİZ LİNÇ EDİLİYOR''

Basın mensuplarının ''Sürekli yeni isimlerden bahsediliyor, cinayetin arka bahçesinden bahsediliyor, bu konuda ne diyeceksiniz?'' sorusuna karşılık şunları söyledi:

''Biri cinayeti işler ve o yakalanıp cezaevine atılırsa ondan sonra arka bahçesi ne olabilir? Çok kötü bir şey, Allah kimsenin başına vermesin. Çok üzgünüz. Bir de şöyle düşünün; 7 aydır medya tarafından ailemiz linç ediliyor. Tüm ailemiz, çocuklarımız, annem, babam, bütün ailemiz... Hepimiz sanki suçluyuz. Bunu biz öldürmedik, bunu bu çocuğun ailesi de öldürmedi. Artık çocuk da demeyeyim koca adam... Bu olayı birisi işledi ve cezasını çeksin. Bunu bütün Türkiye'nin istediği gibi evvela biz istiyoruz. Suç işleyen herkes mutlaka cezasını çeksin. Bu, ailemize, iş yerimize, çalışanımıza bağlanmasın. Artık yeter, herkes elini vicdanına koysun.''

Kendisinin ''olay incelenmesin'' ya da olayla ilgili ''kimse yakalanmasın'' demediğini aktaran Garipoğlu, ancak dünyada da medyanın 7 ay boyunca bir cinayeti gündemde tuttuğuna şahit olmadığını bildirdi.

AVUKAT KAYA

Garipoğlu ailesinin avukatı Aytekin Kaya da yaptığı açıklamada, soruşturma makamının Garipoğlu'nu tutuklanması talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk ettiğini belirterek, ''Sayın mahkeme, suçun vasfı ve mahiyeti, delil durumu ve de sabit ikametgah sahibi olmasını dikkate alarak tutuklanma talebini reddetti'' dedi.

Avukat Kaya, ''Garipoğlu hakkında yurt dışına çıkış yasağı olup olmadığının'' sorulması üzerine de herhangi bir kontrol ya da tedbirin konulmadığını söyledi.

"O GECE HAYYAM GARİPOĞLU DA ORADAYDI"

İşadamı Hayyam Garipoğlu, Münevver Karabulut cinayetiyle ilgili dün akşam Levent'te gözaltına alındı. Mahkemeye sevk edilen baba Nida Garipoğlu'nun şoförü Ahmet Batur, aile şirketinin satın alma müdürü Mehmet Karakayalı ile şirket çalışanlarından Habib Kurt tutuklanarak Metris Cezaevi'ne konuldu. Münevver Karabulut'un katil zanlısı Cem Garipoğlu'nu arabayla kaçırdığı iddia edilen şoför Ahmet Batur'un ifadeleri doğrultusunda gözaltına alınan amca Hayyam Garipoğlu Gayrettepe'deki Asayiş Şube Müdürlüğü'ne getirildi.

Geceyi Asayiş Şube Müdürlüğü'nde geçirecek olan Garipoğlu'nun bugün adliyeye sevk edilmesi bekleniyor. Hayyam Garipoğlu'nun, Garipoğlu şirketleri topluluğunun şoförlüğünü yapan Ahmet Batur'un savcılıktaki, "Cem'i kaçırırken arabada babası ile birlikte amcası Hayyam Garipoğlu da vardı" ifadesi üzerine gözaltına alındığı öğrenildi. Cem Garipoğlu'na yardımcı oldukları iddiasıyla gözaltına alınan Ahmet Batur, satın alma müdürü Mehmet Karakayalı, şirket çalışanları Habib Kurt ve Hakan Çiçek'i savcı 5 saat sorguladı.KORKTUK SAKLADIK

Habib Kurt'un "Cinayetin meydana geldiği günün akşamı Mehmet Bey, Cem'i getirdi. 'Birinci kata indirin beni orada beklesin' dedi. Dairenin anahtarı olmadığı için Ahmet Batur'u şirketten getirttik. Cem, birinci kattaki daireye indikten sonra bir daha kendisini görmedim. Ertesi gün gazeteleri okuyunca korktuk, kimseye bir şey söyleyemedik" dediği öğrenildi. Mahkeme Hakan Çiçek'i serbest bırakırken, Ahmet Batur, Mehmet Karakayalı ve Habib Kurt'u "suçluyu kayırma" suçundan tutukladı.

LİNÇ EDİLMEK İSTENDİ - VİDEO

GARİPOĞLU'NUN İLK GÖRÜNTÜLERİ - VİDEO

ÇOCUK ŞUBEDEN ÇIKARILIŞI

AVUKATI BÖYLE KONUŞTU - VİDEO

MÜNEVVER'İN BABASI: 3 GÜN ÖNCEDEN BİLİYORDUM - VİDEO

https://www.sabah.com.tr