Devlet Tiyatrosu'nda 'Kerbela' açılımı

Kerbela olaylarını anlatan oyun yeni sezonda Ankara'da sahne alıyor. Gül, Erdoğan ve Başbuğ galaya davet edilecek

Pazartesi 29.09.2009
Güncelleme: Salı 29.09.2009
ABONE OL
Devlet Tiyatroları'nın 1 Ekim'de "perde" diyecek olan sahnelerdeki repertuarına Alevi açılımı damgasını vuruyor. Ankara Devlet Tiyatrosu Şii ve Alevi inanışının bel kemiğini oluşturan 'Kerbela' vakasını seyirciyle buluşturuyor. Kerbela, 90 kişilik oyuncu kadrosu, 12 kişilik orkestrası, korosu ve otantik müzikleri, dönemin kıyafetleri ve silahları ile perde diyecek. Oyun için başta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül olmak üzere Başbakan Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ'a davetiyeler gönderileceği belirtildi. 15 Ekim'de protokol için özel bir gala düzenlenecek. Kerbela oyununun ilk sahnesi Hz. Ali'nin öldürülmesi ile başlıyor. Oyunda savaş sahneleri, Hz. Hüseyin ve sevenlerinin direniş öyküsü anlatılacak. Hz. Muhammed'in, "Ehlibeytime dokunma" mesajı oyunun en çarpıcı bölümlerinden. 12 saatlik provalarla 1 Ekim'e hazırlanan 'Kerbela', Ankara Devlet Tiyatrosu'nun Çay Yolu Cüneyt Gökçer Sahnesi'nde sergilenecek. Yunus Emre Büyük Ödülü'nün sahibi Ali Berktay tarafından 1996'da yazılan 'Kerbela' oyunu üzerinde titiz bir çalışma yürütüldü. Tiyatro profesörü diye adlandırılan Metin And'ın araştırmaları, bu konuda yabancı dillere çevrilen 'taziye' metinleri ve yabancı araştırmacıların kitapları, Kerbela ile ilgili efsane ya da mitolojik eserler, tarihi bilgiler, İranlı Faruk Gaffar ile görüşmeler yapıldı.

'ALEVİ DEDELERİ METNİ OKUDU'
Oyunun yönetmeni Ayşe Emel Mesci, SABAH'a, "İslam tarihi gerçekliği içerisinde, hoşgörü, sevgiyi anlatıyor. Kin ve öfkenin insanları nereye kadar ötüreceğine işaret ediyor. İktidar hırsının yıkıcı olduğuna dikkat çekiliyor. Sevgi ve kardeşlik duygusunun yerini hiçbir şeyin alamayacağı vurgulanıyor" dedi. Mesci, Hz. Hüseyin'i "O dönemin devrimcisi, hoşgörülü bir devrimci. Büyük bir direnişçi" diye tanımlıyor. Oyun yazarı Ali Berktay ise "En ufak hatayı kaldıracak bir ayrıntıyı göz ardı etmemek gerekiyordu. Bunu yaptık. Üzerinde çok çalıştık. En son halini Alevi dedelere okuttum. Kerbela korkunç bir olay. Hz. Hüseyin'in öldürülmesinden sonra bir dönüm noktası olduğunu vurgulamaya çalıştık. Gerçekten çok etkileyici" dedi.

'BİZ DE AÇILIM YAPALIM'
Şarkıcı Şivan Perver, demokratik açılım sürecinde, "Kürtlerin de bir açılım hazırlaması gerektiğini" söyledi. Londra'da sahne olan sanatçı, kendisini dinlemeye gelenlere hitaben, "Meseleyi biz genişletmeliyiz. Kürtlerin de bir açılım hazırlaması gerekiyor. Ulusal bir birlik yaratmak gerekiyor" diye konuştu. Şivan Perver Kürtçe başladığı konuşmasına, salondaki çoğunluk tarafından anlaşılmayınca Türkçe devam etti. 'Dilimiz elden giderse yok oluruz' dedi.