'Hâkimler çok kolay dinleme kararı veriyor'

  1. Haberler
  2. Gündem
Salı 29.09.2009 ABONE OL
SABAH'ın dün manşetinden duyurduğu İstanbul İl Jandarma Alay Komutanlığı'ndaki bir astsubayın, sevgilisinin kullandığı bir telefon numarasını, başka bir isimle bir şüpheliye aitmiş gibi göstererek dinleme kararı aldırması, bu tür kararların çok kolay alındığı tartışması başlattı. Yasadışı dinlemeye gelen tepkiler şöyle:
YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu: Hâkimler gelen talebin dayanaklarını, dosyanın delillerini incelemeden dinleme kararı veriyor. Özellikle istihbarattan talepler geri çevrilmiyor. Yeni Ceza Muhakemesi Kanunu'nun en çok aksayan taraflarından biri de bu.
İdare Hukuku Profesörü Ali Ülkü Azrak: Artık hâkimler çok kolay dinleme kararı veriyor. En ufak şüphe için bile bu kararlar veriliyor. Hâkimler genelde sorumluluktan kaçıyorlar. Eğer dinleme kararı verilmez ve suç gerçek olursa, sorumlu duruma düşmekten çekiniyorlar.
Haber-Sen Genel Başkanı Ali Yılbaşı: Dinlemede asıl sorun caydırıcı yaptırım olmaması. Türkiye'de herkes birbirini istediği gibi dinliyor. Bizim sendikamız da dinleniyor. Ama bunu ispatlamak çok zor. Yargı sürecine götürmek de çözüm değil. Kanıtlamak sıkıntı.
BUGÜN NELER OLDU