Genç patron Zeki Pilge'ye 'sır kurşun'

İşadamı Zeki Pilge, kırmızı ışıkta kurşun yağmuruna tutuldu. Suikastın biçimi organize olduğu ihtimalini güçlendirirken, polis Rus mafyasından şüpheleniyor

Kazakistan Türk İşadamları Derneği Başkanı (KATİAD) ve Turkuaz Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Pilge ile şirketin Ceo'su Hayri Ersoy, İstanbul'da silahlı saldırıya uğradı. Ümraniye'de kırmızı ışıkta duran otomobile yakın mesafeden açılan ateş sonucu şirket CEO'su Hayri Ersoy öldü, başkan Zeki Pilge ise yaralandı. Polis, Rus mafyası üzerinde duruluyor. Türkiye'de Çukurova Tıp Fakültesi'nde tıp eğitimini tamamladıktan Kazakistan'a giderek ticarete adım atan Zeki Pilge 17 yılık iş hayatının sonunda ülkenin en büyük dağıtım ağını oluşturarak milyar dolarlık bir servetin başına geçti. 'Kazak Kral' olarak da tanınan ve Türkiye'de çeşitli alanlarda yatırım yapmaya hazırlanan Pilge, önceki gün iş görüşmesi yapmak şirket CEO'su Hayri Ersoy ve Kazakistanlı BTA bankasının bölge satış sorumlusu Ubayda Kuttybavea ile birlikte Ümraniye'ye Küçüksu'da faaliyet gösteren Bank Asya Genel Müdürlüğü'ne gitti. Bank Asya yetkilileriyle görüşen Pilge, Ersoy ve Kuttybavea daha sonra geldikleri araçla dönüşe geçti.

KIRMIZI IŞIKTA PUSU
Küçüksu caddesinde saat 20.00 sıralarında, kırmızı ışıkta duran araca arka çaprazdan yaklaşan meçhul bir saldırgan, kurşun yağdırdı. Pilge'nin bulunduğu sağ tarafı hedef alan saldırgan, 6 kez ateş edip amacına ulaştıktan sonra, yine yaya olarak kaçtı. Saldırıda kurşunlardan dördü Pilge'ye 2'si ise Ersoy'a isabet etti. Saldırıdan yara almadan kurtulan şoför İsmail Çalışkan, hemen 112'yi arayarak ambulans istedi. Kısa sürede olay yerine gelen ambulans Ersoy'u Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne, Pilge'yi ise İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne götürdü. Ersoy, müdahalelere rağmen hayatını kaybederken Pilge ameliyata alındı. Pilge'nin vücudundaki 4 kurşundan üçü çıkarıldı, bir tanesinin ise omuriliğinde kaldığı öğrenildi. Pilge'nin hayati tehlikeyi atlatmış olmasına rağmen, omuriliğindeki kurşun çıkartılamadığı için felç riski bulunduğu kaydedildi. Yakın iş arkadaşları Pilge'nin herhangi bir düşmanı olmadığını ve tehdit almadığını belirterek, "Öngörebileceğimiz bir kişi dahi yok" dedi.

KAZAK BANKACI GÖZALTINDA
Saldırının ardından olay yerine gelen polisler, inceleme yaptı delil topladı. Bulunan iki boş kovan, balistik incelemeye alındı. Bankacı Kuttybavea ve şoför Çalışkan da olayın ardından ifadelerine başvurulmak üzere Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği'ne götürüldü. İnceleme ve tanık ifadelerinin alınmasını yorumlayan uzmanlar, saldırganın yaya olarak eylem yapmasının organize saldırı ihtimalini güçlendirdiğini belirtti. Dedektifler, Pilge'yi taşıyan aracın Bank Asya'dan itibaren yakın takipte tutulduğunu düşünüyor.

RUS MAFYASI MI?
DEDEKTİFLER, saldırganın işadamına yakın bir çevreden seyir güzergâhıyla ilgili bilgi almış olabileceğini de değerlendiriyor. Bu çerçevede şoförü Çalışkan ile Kazak bankacının çevresi de detaylı olarak araştırılıyor. Öte yandan ifadesine başvurulan bir görgü tanığının "Otomobil, yeşil ışıkta yavaşladı, kırmızıyı bekledi" dediği de ileri sürüldü. Saldırının tek kişilik bir eylem olamayacağını düşünen dedektifler, "Perde arkasında kimler var" ve "Kazakistan'da büyük ihaleler alan Pilge'ye Rus mafyası mı saldırdı" sorularına cevap arıyor. SABAH'a bilgi veren bir MİT yetkilisi Rus mafyası bağlanıtısın üzerinde durulduğunu söyledi.

KİMSEYLE' PROBLEMİ YOK'

OKAN Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Okan, saldırıyı öğrenir öğrenmez arkadaşı Pilge'ye ulaşmaya çalıştığını belirtti. Okan, "Yakınlarından hayati tehlikesinin olmadığını öğrendim" dedi. Olayı 'vahşi ve hunharca' diye nitelendiren Okan, Kazak mafyasının olayla ilgisinin olabileceği iddialarına ise "Kendilerinin Kazakistan'da hiç kimseyle bir problemi yoktu. Öyle olsa neden burada yapsınlar. Kazakistan'da yaparlardı" diye konuştu. Okan ayrıca Kazakistan Türk İşadamları Derneği Başkanı olan Zeki Pilge'nin iki ülkenin ticari ve siyasi ilişkilerinin gelişmesinde etkili bir isim olduğunu ve ülkede başarılı işlere imza attığını da sözlerine ekledi.


Rıdvan TEZEL-Ali ŞAHİN Erdoğan YAPIK-Aliye ÇETİNKAYA

BİZE ULAŞIN